Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik

Engelli ve Bakıma Muhtaç Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik, SGK'lı Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemleri, Engelli Çocuğu Olan Anne İçin Erken Emeklilik Şartları....

SGK’lı kadın çalışanların emeklilik durumlarını detaylı olarak incelemeye devam ediyoruz. Daha önce üç çocuk yapan SGK'lı kadınların doğum borçlanmaları için prim gün sayılarını hesaplamış bilgilerinize sunmuştuk. Bilindiği üzere kadın çalışanlar, erkek çalışanlara göre daha erken emekli olabiliyorlar. Bu durum SGK tarafından kadınlara sunulan bazı avantajlar ile gerçekleşiyor. O avantajlardan biride engelli ve bakıma muhtaç çocuğu olan kadın çalışanları kapsarken, bu durumda olan okurlarımız için engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkını masaya yatırıyoruz.

Bakıma muhtaç engelli çocuğu olup da 01/10/2008'’den sonra çalışması devam eden kadın sigortalıların yasanın yürürlük tarihinden sonra geçen çalışma sürelerinin yüzde 25' ’i oranında çalışma gün sayısının hizmetlerine ilave edilmesi, aynı sürenin emeklilik yaş haddinden indirilerek daha erken emekli olma imkanı bulunmaktadır.  Bunun için çocuğa ait sağlık raporuyla beraber ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurulması gerekiyor. 01/10/2008 öncesi döneme ait çalışmalar için bu hak söz konusu olmayacaktır.

Üç Doğum Yapan SGK'lı Kadınlar 2.160 Gün Erken Emekli Olacaklar. Haber Detayı İçin TIKLAYINIZ !.. 

 Yorum Gönder

Etiketleri :