Doğum izni 18 haftaya çıktı

Hükümet, çalışan kadınların doğum izinlerinin artırılmasını içeren 'çocuk teşviki' paketinde sona yaklaştı. Daha önce 6 aya (24 hafta) çıkarılması planlanan doğum izinlerine, "Bu kadar uzun süre kadını istihdamdan uzaklaştırır" görüşüyle yeni bir formül getirildi. Yeni modelde, çalışan kadınlara, '18 hafta doğum izni artı esnek çalışma' var. Doğum sonrası 10 hafta izin yapması planlanan kadının, sonrasında çocuk 2 yaşına gelene kadar 'esnek çalışma sisteminden' yararlanmasının önü açılacak. Hazırlıkları sürdürülen paketin, Eylül'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması planlanıyor. Hali hazırda doğum öncesi 8 hafta olan izin aynen korunacak, doğum sonrası yine 8 hafta olan izin ise 10 haftaya çıkarılacak. Annelere çocuğu 2 yaşına gelene kadar 'zamansal' (işyerinde kısmi süreli çalışma) ve 'mekansal' (evden çalışma) olanakları sunulacak. Sabah işe gidecek olan kadın, öğleden sonra evinde olacak.

Burcu ÇALIKYorum Gönder

 1. ebru diyor ki:

  sayın başbakanımıza çok teşekkür ederiz,şimdiye kadar kimsenin yapamadıklarını yaptı ve yapıyor.ancak sskli bir bayanin ücretli doğum izninde ssk primi ödenmiyor ve iş veren maaşini da ödemiyor.ssk maaşinin üçte ikisini ödüyor diye sanirim.sayin başbakanimiz sydv da çalişan ssk bayanlarinda tipki memurlar gibi maaş ve pirim ödemelerinde bir düzenlemeyle haklarini korumasina yardimci olursa çok memnun oluruz.sayın başbakanımız biz başbakanlığa bağlı vakıf çalışan bayanlarına da tıpkı memurlar gibi prim ödemeleri ve maaş kesintileri olmasın bizlere de elinizi uzatın.

  1. NİSA diyor ki:

   insanlarla dalga geçiliyor altıüstü 2 ay uzatılacak ona bıle bısuru laf uretiliyor adaletmı bu 3 aylık bebek nasıl baskalarına emanet edilir.seçim yaklasıyor insanlar gösterecekler tepkilerini maymun gözünü açti.

   1. Güldane Ferhan diyor ki:

    18 hafta yerine 20 hafta yapılsın. cocuğun 2 yaşına kadar olan kismi yani öğleye kadar çalişip öğleden sonra eve cocuğunun yanina gitmesi çok süper olmuş. kamu kurumlari ve özel şirketlerde çalişan anneler içinde onaylansin. inşallah bu izin çikar.

    Etiketleri :