Sgk Haberleri Ana Sayfa
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar için bir araya gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, komisyonun ilk toplantısı için tarafları, bakanlıkta 4 Aralık Salı günü toplantıya çağırdı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

İşverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.

-Asgari ücret 739 lira-Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor.

16 yaşından küçükler için brüt 805,50, net 643,14 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 940,50, net 799,42 lira düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 200,71 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 162,36 lira, kapıcılar için ise 141,08 lira kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 1095,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse 1095,68 lirayı buluyor.

-Öngörü yüzde 3 3-

Öte yandan, 2013 Yılı Programı’nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5,91, ikinci 6 ay için yüzde 6,09 oranında artırılmış ve yıllık artış oranı ise yüzde 12,37 olmuştu.

28 Kasım 2012 Çarşamba 00:03

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
birgul,deren 2 yıl önce

bence,askeri,ucret,cokya,yarisini,geri,verelim,en,az,900yuz

Misafir Avatar
ali 2 yıl önce

çerez parasına ınsanları çalıştırıyolar çok yazık

Misafir Avatar
samet 2 yıl önce

bu maaşla ancak ayın ılk haftası gecınırsın ikinci haftası para kalmaz cerez parası nıyetını verıyolar galıba bu zamları

Misafir Avatar
Ela 2 yıl önce

hiçbirşekilde bu maaşla bir ailenin geçinmesine imkan yokkkkkk neden bunu görmemezlikten gelip halka zulum ediyorlar anlamiş değilim.hükümet kendi maaşlarindan kesip artik birazda halkini düşünmeye geçmeli çok geç kalindi yaziktir insanlara bu kadar eziyet.

Misafir Avatar
veysi uçar 2 yıl önce

asgari ücretin en az 1200 lira olması gerekiyor şuandaki hayat şartlarına göre

Misafir Avatar
yusuf demir 2 yıl önce

yüzde üçlemaşa zam yüzde 10 elektirige zam rabbim her şeyi görürüyor. yüzde 200 10 seneden beri zam yapılmış ama hayat şartida degişiyor.300 kira veriyorum 440 tl kalıyor diger aya borçlı kalıyorum

Misafir Avatar
cafer 2 yıl önce

ben 40 yasındayım bu yasıma kadar tek bırkez asgari üceret %105 zam yapıldı.bayram etmıstık müdürlerle aynı maaşı aldık ama 2 ay sonra hükümet düştü. bugun yine böyle bir zam yapsınlar olacagı yıne aynıdır.!!!

Misafir Avatar
ismail bakan 2 yıl önce

arkadaslar bunların kımseyı dusundugu yok bunlar palavra atıyorla tok acın halınden anlamaz dusunun yuz on bıle yapamıyorlar hadı bunları onlara verlım bıraklım bakalım nasıl gecınıyorlar cok merak edıyorum askerı ucretle gecınen bır cogumuz ek ıs yapıyoruz dogru deyılmı el ınsaf dıyorum bu komısyona

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku