Almanya İle Türkiye Arasındaki SGK Anlaşması

  Almanya ile aramızda yapılan Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre vatandaşlarımız, Alman vatandaşları gibi Sosyal Güvenlik Mevzuatı çerçevesinde aynı hak ve yükümlüklere sahiptirler. Her iki ülkede geçen hizmet süreleri talepleri halinde birleştirilir. Ayrıca vatandaşlarımızın hastalık,analık ,iş kazası , işsizlik , ölüm  gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan da  yararlanma hakları vardır.

Almanya da  çalışan vatandaşlarımız  sigorta kartı,çalışma belgesi ve diğer tüm belgelerini  saklamalılar hatta ülkeden ayrılmadan önce ikametgah belgelerini de temin etmelilerdir.
Almanya ‘da çalışan sigortalılar ile yanlarında ikamet eden aile bireyleri  muayene,diş ve kür tedavileri, ilaç, sargı, gözlükler,ortopedik gereçler,yatarak tedavi,analık halinde yapılacak yardımları  Türkiye ‘de çalışıyormuş gibi  tüm hastanelerden eksiksiz olarak alırlar.Almanya’da çalışan vatandaşlarımız  Türkiye ‘ye geldiklerinde  sağlık kuruluşlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ,Alman Hastalık Kasasından Sağlık Yardımlarına hak kazanma belgesi düzenletmeleri gerekir.
Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Türkiye ‘de sağlık yardımı alırken SGK il müdürlüklerine tedavi gördükleri hastaneye mutlaka Almanya adına tedavi gördüklerini bildirmeleri gerekir.
Almanya ‘da çalışan sigortalı vatandaşımızın Türkiye ‘de yaşayan birinci derece yakınları (yaş,sigortalılık hali olarak değerlendirdiğimiz halleri taşıyan yakınları da ) ikamet ettikleri SGK il müdürlüklerine ALMAN HASTALIK KASASI ’na başvurarak alınacak belgeyi ibraz etmeleri halinde sağlıktan ücretsiz faydalanırlar.
Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız her iki ülkedeki hizmetlerini birleştirmeden ayrı ayrı iki ülkeden de maaş alabilirler.Tam aylık bağlanması için yeterli prim günü yoksa her iki ülkeden ayrı ayrı kısmi aylık bağlanır.
Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşları Almanya da zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarih itibariyle  iki yıl sonra prim iadesi talebinde bulunabilirler.Almanya’daki primlerin iadesini, kişi kendisi,vefat ettiyse dul eşi veya yetimleri talep edebilirler.Dul ve yetimler için prim iadesinde bekleme süresi dikkate alınmaz.
Almanya prim iadesi yaparken,
 Sigortalının katkısı olmayan primleri,
 çocuk yetiştirme sürelerine ait primleri,
 işveren hissesi,
 İşsizlik parası,işsizlik yardımı,  gibi primleri ödemez.Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşlarımız prim iadesi talepleri için bulundukları yerdeki SGK İl müdürlüklerine başvurabilirler.
Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Almanya daki çalışma başlangıçlarını  dava ile Türkiye ‘de başlangıç saydırabilirler.
Yine Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız erkek ise çalıştığı ve boşta geçen süreleri,kadın ise ikametgah sürelerini borçlanarak emekli olabilirler.
Yine şu anda başka bir ülkenin vatandaşı bile olsa örneğin Alman Vatandaşlığına geçtiyse Türk vatandaşı olarak geçirdiği sürelerin tamamını dava ile borçlanarak emekli olabilirler.
Almanya daki çalışması  ücretli çalışma ise ve Türkiye ‘de hiç çalışması yoksa burada yaptığı borçlanmanın da SSK ya sayılması için dava açabilirler.
Almanya ‘daki çalışmalarınız ile Almanya ‘da Türkiye deki çalışmalarınız ile Türkiye de veya borçlanma yaparak iki ayrı emekli maaşı alabilrsiniz.
Yurtdışı borçlanma yaparak emekli olmak için elinizdeki fırsatları iyi değerlendirmenizi borçlanma yapmadan önce danışmanlık almanızı şiddetle öneriyorum.

alitezelYorum Gönder

 1. ugur ünal diyor ki:

  gelmis gecmis hukümetler bizleri döviz makinasi olarak gördü alman vatandaslina gecindediler gectik ama türkiyede emeklilikten yararlanamiyoruz hep kaybeden gurbetciler sayin basbakan insallah bizleride madur etmez

  1. ahmat altan diyor ki:

   sizin sayın ali tezel antalya şubesi yalnız ve yalnız yurtdışı borçlanma dilekçesini sgk vermek için 1500 tl istediğini biliyor musunuz. danışmanlık mıdır bu yoksa danışıklık dövüşmüdür sizin yaptığınız. ayıp, fırsatcılık size yakışmıyor.

   Etiketleri :