Almanya İle Türkiye Arasındaki SGK Anlaşması

  Almanya ile aramızda yapılan Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre vatandaşlarımız, Alman vatandaşları gibi Sosyal Güvenlik Mevzuatı çerçevesinde aynı hak ve yükümlüklere sahiptirler. Her iki ülkede geçen hizmet süreleri talepleri halinde birleştirilir. Ayrıca vatandaşlarımızın hastalık,analık ,iş kazası , işsizlik , ölüm  gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan da  yararlanma hakları vardır.

Almanya da  çalışan vatandaşlarımız  sigorta kartı,çalışma belgesi ve diğer tüm belgelerini  saklamalılar hatta ülkeden ayrılmadan önce ikametgah belgelerini de temin etmelilerdir.

Almanya ‘da çalışan sigortalılar ile yanlarında ikamet eden aile bireyleri  muayene,diş ve kür tedavileri, ilaç, sargı, gözlükler,ortopedik gereçler,yatarak tedavi,analık halinde yapılacak yardımları  Türkiye ‘de çalışıyormuş gibi  tüm hastanelerden eksiksiz olarak alırlar.Almanya’da çalışan vatandaşlarımız  Türkiye ‘ye geldiklerinde  sağlık kuruluşlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ,Alman Hastalık Kasasından Sağlık Yardımlarına hak kazanma belgesi düzenletmeleri gerekir.

Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Türkiye ‘de sağlık yardımı alırken SGK il müdürlüklerine tedavi gördükleri hastaneye mutlaka Almanya adına tedavi gördüklerini bildirmeleri gerekir.

Almanya ‘da çalışan sigortalı vatandaşımızın Türkiye ‘de yaşayan birinci derece yakınları (yaş,sigortalılık hali olarak değerlendirdiğimiz halleri taşıyan yakınları da ) ikamet ettikleri SGK il müdürlüklerine ALMAN HASTALIK KASASI ’na başvurarak alınacak belgeyi ibraz etmeleri halinde sağlıktan ücretsiz faydalanırlar.

Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız her iki ülkedeki hizmetlerini birleştirmeden ayrı ayrı iki ülkeden de maaş alabilirler.Tam aylık bağlanması için yeterli prim günü yoksa her iki ülkeden ayrı ayrı kısmi aylık bağlanır.

Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşları Almanya da zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarih itibariyle  iki yıl sonra prim iadesi talebinde bulunabilirler.Almanya’daki primlerin iadesini, kişi kendisi,vefat ettiyse dul eşi veya yetimleri talep edebilirler.Dul ve yetimler için prim iadesinde bekleme süresi dikkate alınmaz.

Almanya prim iadesi yaparken,

 Sigortalının katkısı olmayan primleri,

 çocuk yetiştirme sürelerine ait primleri,

 işveren hissesi,

 İşsizlik parası,işsizlik yardımı,  gibi primleri ödemez.Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşlarımız prim iadesi talepleri için bulundukları yerdeki SGK İl müdürlüklerine başvurabilirler.

Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Almanya daki çalışma başlangıçlarını  dava ile Türkiye ‘de başlangıç saydırabilirler.

Yine Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız erkek ise çalıştığı ve boşta geçen süreleri,kadın ise ikametgah sürelerini borçlanarak emekli olabilirler.

Yine şu anda başka bir ülkenin vatandaşı bile olsa örneğin Alman Vatandaşlığına geçtiyse Türk vatandaşı olarak geçirdiği sürelerin tamamını dava ile borçlanarak emekli olabilirler.

Almanya daki çalışması  ücretli çalışma ise ve Türkiye ‘de hiç çalışması yoksa burada yaptığı borçlanmanın da SSK ya sayılması için dava açabilirler.

Almanya ‘daki çalışmalarınız ile Almanya ‘da Türkiye deki çalışmalarınız ile Türkiye de veya borçlanma yaparak iki ayrı emekli maaşı alabilrsiniz.

Yurtdışı borçlanma yaparak emekli olmak için elinizdeki fırsatları iyi değerlendirmenizi borçlanma yapmadan önce danışmanlık almanızı şiddetle öneriyorum.


alitezel


Yorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Almanya İle Türkiye Arasındaki SGK Anlaşması

  Almanya ile aramızda yapılan Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre vatandaşlarımız, Alman vatandaşları gibi Sosyal Güvenlik Mevzuatı çerçevesinde aynı hak ve yükümlüklere sahiptirler. Her iki ülked...

Almanya'dan peşmergeye destek !

 DW Türkçenin yaptığı habere göre ; ABD'nin yardım isteği üzerine Alman hükümeti IŞİD ile mücadelede verdiği desteği artırmaya hazırlanıyor. Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgilere göre ...

Sigorta ile Emekli Sandığı arasındaki boşluk borçlanılabilir mi?

Ü.Yurttaş 05.03.1966 doğumluyum. 1988 yılında Sigorta girişim var. 1990/1991 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. 22.02.1993 tarihinde memuriyete başladım. Sigorta ile Emekli Sandığı arasında 3.5 yıl boşluk ...

Başbakan Erdoğan ile Oğlu arasındaki ses kaydı 25.02.2014

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ve 17 Aralık operasyonunun olduğu gün yapıldığı öne sürülen telefon konuşmalarına ait ...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat