Zerdeçal Kötü Anılarınızı Hafızanızdan Silebilir!

 ABD'deki New York Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerindeki araştırması, köri yapımında kullanılan zerdeçalın korkuya dair uygunsuz anıların ortadan kalkmasını sağladığını gösterdi. Bilim adamları fareleri belirli bir sese maruz bırakıp korkmasını sağladı. Korktuğunda bu hayvanların donup kaldığı deneyiminden yola çıkan bilim adamları birkaç saat akabinde farelere yiyecek verdi ve aynı sese maruz bıraktı. Bu farelerin korktuğu gözlendi.

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞUNA İLAÇ GELİŞTİREBİLİR

Zerdeçallı yiyeceklerin verildiği farelerin ise donup kalmadığı, dolayısıyla bu hayvanların hafızasındaki korkuyla bağlantılı uygunsuz anının silindiği açıklandı . Bilim adamları sonuçların travma ertesi stres bozukluğu gibi psikolojik olumsuzlukları mevcut bulunan hastalar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tuttuğunu vurguladı.

İLTİHAP GİDERMEYE YARDIMCI ETKİSİ DE VAR

Zerdeçalın iltihap giderici özelliğinin bulunduğunu ifade eden bilim adamları, bazı iltihaplanmaların hafıza oluşumuyla da ilişkili olduğunu, dolayısıyla zerdeçalın depresyon, kaygı durum bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğine dikkati çekti. Daha evvelki araştırmalar, zerdeçalda mevcut bulunan bir bileşimin Alzheimer gibi hastalıklara yakalananların beyin faaliyetlerinde iyileşme sağladığını göstermişti.

Araştırmaya ait makale "Daily Mail" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

PostaYorum Gönder

Etiketleri :