Ucuz kolonyalara karşı dikkat !

Piyasa'da satılan ucuz kolonyalara karşı dikkatli olunması gerekiyor.Üreticilerin bazısı kolonya üretirken etil alkol yerine metil alkol kullanıyor ve bu beyin için ciddi bir sağlık sorunu oluşturuyor.

ETANOL KULLANILIYOR

Kaliteli kolonyalarda ‘etanol’ denilen etil alkol kullanılır. ‘Metanol’ dediğimiz ise metil alkoldür. İçinde zehirli kimyasallar taşır, tamamen rafine edilmemiş bir alkoldür. Özellike de ucuz kolonyalarda tercih edilir. Kolonya üretim maliyetini düşürmek için kolonyanın içindeki alkol oranı düşürülür. Bu en çok limon kolonyasında uygulanır.

Ucuz kolonyalarda ya metanol alkol kullanılıyor ya da derece düşürülerek maliyeti biraz daha aşağı çekmeyi sağlıyor.

İyi bir limon kolonyası 80 derece, kokulularda ise 60 derece olmalıdır.

CİĞER VE DERİYE BÜYÜK ZARAR

Kullandığınız kolonyaların yanlış tercihi başta beyin olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

 

Serinlemek ve temizlik amacıyla kullanmış olduğumuz kolonyaların içinde bulunan maddeler vücudumuza solunum ve cilt yoluyla girmektedir. Metil alkolden yapılan kolonyalar beyin, ciğerler ve cilt üzerinde hasara yol açmaktadır. Kolonyanın yol açmış olduğu sorunlar geri dönüşü olmayan problemler doğurabilir.

 

YÜZBİNLERCE HÜCREYİ ÖLDÜRÜYOR

Metanol alkolden yapılan bir kolonyayı burnunuza çektiğinizde yüz binlerce hücrenizi öldürür. Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın bu kolonyayı kullandığını düşündüğünüzde zarar çok büyüktür.Yorum Gönder

Etiketleri :