Sağlık Bakanlığı Canan Karatay'a Karşı Çıktı !

Canan Karatay bugüne kadar sağlık hakkında gelmiş geçmiş bilinenin aksine iddialarla sürekli manşetlerde. Canan Karatay'ın çocuklarınıza kahve içirin önerisine sağlık bakanlığı zıt bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Prof. Canan Karatay'ın çocuklarla alakalı kahve teklifini reddeden bir izah yaptı 
Hamilelikte şeker yükleme testi tartışmaları üzerine Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Canan Karatay'ın hamilelikte şeker testinin ilmi gerçekliği olmadığını açıkladı.Sağlık Bakanlığı, gebelikte şeker tarama testi ve çocukların kafeinli içecek tüketimine ilişkin izah yaptı. Açıklamada, "Bakanlığımız iddiaların tam aksine gebelikte şeker tarama testini bilhassa tavsiye etmektedir. Açlık kan örneğinde insülin veya trigliserid bakılarak gebelik diyabetinin teşhis edileceği yönündeki iddia ise bilim adamları tarafından üzerinde uzlaşı sağlanmış bir konu değildir" denildi.
Yapmamak riskli
Açıklamada şunlar kaydedildi, 
"Bakanlığımız, hamile takip protokollerinde tüm hamilelere, 24.-28. haftalarda şeker tarama testini önermektedir. Gebelikte normal şartlar altında bir defa uygulanan bu testin anne ve bebeğe herhangi bir zararı mevzubahis değildir. Bu tarama testinde glukoz dışında farklı bir şeker kullanılmamaktadır. Gebelik diyabeti erken teşhis edilemezse bebekte iri doğum, doğumsal anomali, gelişme geriliği, plasenta sıvısının aşırı artması, solunum sıkıntısı, doğum travması, erken doğum, sıvı balansının bozulması ve bebeğin kaybına kadar birçok ciddi meseleye yöntem açabilmektedir. Annede ise hipoglisemi atakları, aşırı kilo alma ve bir müddet sonra kan şekerinde yükselme, düşük, erken doğum, doğum ertesi kanama ve enfeksiyon, bebeğin ani kaybı gibi annenin hayatını da tehlikeye sokan sağlık problemleri gelişebilmektedir. Şeker tarama testinin zararlı olduğuna konusunda iddianın ilmi geçerliliği olmayıp Bakanlığımız tam aksine testi bilhassa tavsiye etmektedir."
'Çocuklara Türk kahvesi zarar'
Çocukların antioksidan olması nedeniyle istedikleri kadar Türk Kahvesi içebilecekleri iddiasının ilmi dayanağı olmadığına da dikkat çekilen açıklamada, "Dünya Sağlık Teşkilatı, 0-12 maaş bebeklere ve okul öncesi çocuklara kafein içeren (çay, kahve, kolalı içecekler, enerji içecekleri gibi) içecekler önermemektedir. 4-12 yaş grubu çocuklarda müsaade verilen kafein miktarı ise 45- 85 mg/gün arasında değişmektedir. Bir fincan Türk kahvesi çocuklara önerilen dozdan fazla kafein içermektedir" denildi. Açıklamada kafeinin çocuklarda uykusuzluk, uykuya dalmada zorluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, bozukluğu, mide sorunları, kalp hızında ve kan basıncında artış gibi meselelere sebep olduğu da vurgulandı.

KOLA EROİN GİBİ

Şekerli tatlandırıcıların içerisinde bilhassa kolaya çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Karatay, “Kola sanki eroin gibidir. Kola içerseniz hayatınız kısalır” şeklinde konuştu. Karatay, kolanın vücutta 90 dakikada nasıl bir tesir bıraktığını şöyle anlattı:

“Bir kutu kola içtiğimiz vakit ilk 10 dakikada 10 tatlı kaşığı şeker, kana geçer. Bu, vücudumuzun günlük ihtiyacının 100 katı kadar şeker manasına gelmektedir. 20. dakikada kan şekeri aniden yükselir, buna karşılık olarak da insülin hormonu yükselir.

40. dakikadan sonra kafeinin tümü kana geçer ve da bu kan basıncını yükseltir. 45. dakikadan sonra beyinde dopamin yapımı artar. Dopamin, mutluluk hormonudur ve yoğun enerjiyle devam eder. Bu beyinde eroine benzer bir etkidir. 60-90 dakika sonra ani halsizlik hissi başlar. 

Acıkma hissi, huzursuzluk, ellerde titreme ve hemen peşinden kola ve tatlılara saldırılır. Zira o yüklü enerji hissine artık bağımlılık başlamıştır. Beyinde olan dopamin mutluluğuna bağlılık başlamıştır. 

Bu bir kısır döngüye dönmüştür. Kişiler buna hapsolmuştur. Sonrasında karaciğer yağlanması başlar, arkasından göbek yağlanması, bel çevresi genişliği ve memelerin büyümesi artar.’Yorum Gönder

Etiketleri :