Kanser'in Size Uzak Durmasını istiyorsanız bunları yapın!

 Prof. Dr. Şeref Kömürcü '24 Şubat Dünya Kanser Günü" dolayısıyla yaptığı yazılıaçıklamada, kalıtımsal özellikler, beslenme düzeni, muhtelif virüs ve bakteriler, kimyasalve radyoaktif maddeler, hormonlar ve bağışıklık sistemi gibi faktörlerin kanser gelişiminde mühim rol oynadığını aktardı.

Her 7 kişiden birinin hayatının bir döneminde kansere yakalanabildiğine işaret eden Kömürcü, araştırmaların kanserle mücadelede hayat tarzı değişikliklerinin önemini ortaya koyduğunu belirtti.

Kanserin vücudun bir ya da aniden çok organı veya organ bölgesini etkileyen 200'den fazla hastalık grubunu tanımlamak için kullanılan bir terim olduğunu ifade eden Kömürcü, hastalığın belirli bir doku veya organdaki hasarlı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde üreyerek bir kitle veya ur oluşturmasıyla ortaya çıktığını anlattı. Kömürcü, genetik yapıdan çevresel faktörlere kadar birçok etkenin kanser gelişiminde rolü olduğunu kaydederek, "Bunlardan en mühim ve önlenebilir olanları çevresel faktörlerdir. Bu etkenler vücuttaki normal hücre programını bozarak kanser gelişimine yol açabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıklı gıda seçimi

Türkiye'de en sık görülen kanserlerin mühim bölümünün etkin ve basit uygulanabilen kamu sağlığı tarama yaklaşımlarıyla erken fark edilebildiğini aktaran Kömürcü, kanserin önlenmesindeki en mühim iki konunun, "sağlıklı besinlerin seçimi ve sigara gibi kanserojenlerden ırak durmak" olduğunu vurguladı.

"Son çalışmalar, sebze ve meyveden varlıklı bir diyet, sigarasız hayat, düzenli fizikselaktivite ve sağlıklı gövde ağırlığının korunması ile kanser gelişiminde yüzde 40'lara varan bir azalma sağlanabileceğini gösteriyor. Bu da her sene dünyadaki 3-4 milyon yeni kanser vakasının önlenmesi anlamına geliyor" ifadelerini kullanan Kömürcü, besinlerin vücudu kanser iç birçok ağırbaşlı hastalığa karşı koruduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Kömürcü, kanserden korunmak için şu önerilerde bulundu;

İdeal kilonuzu korumaya çalışın.

Bu amaçla, fazla şeker tüketmeyin.

Tek yönlü beslenmeden kaçının

Gün içinde bütün gıda gruplarından müsait miktarlarda tüketin.

Kanserden korunmada posa alımının önemini unutmayın

Bu sebeple ak ekmek yerine çavdar, kepek veya tam buğday ekmeğini tercih edin.

Pişirme yöntemi olarak fırında veya haşlamayı tercih edin

Tütsülenmiş gıdalardan ırak durun.

Sigara içilen ortamlarda bulunmayın

Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmayın.

Hareketsizlikten kaçının, günlük fiziksel aktivitelerinizi artırmaya itina gösterin.

Çay ve kahve tüketimini azaltın.

Günde 2-2,5 litre su tüketin.

Haftada 2 veya 3 defa antioksidan içeriği yüksek besinleri ve omega-3 yağ asidi içeren balığı sofranızdan noksan etmeyin.

Brokoli, karnabahar, lahana gibiYorum Gönder

Etiketleri :