Kadın tiryakilerin sayısı korkutuyor! Erkekleri geride bıraktılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Akciğer ve Plevra Kanserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Metintaş, Türkiye’de beylerde sigara içme sıklığının azalmadığını, hem de daha genç yaşa indiğini, hanımlarda ise sigara içme alışkanlığı arttığını belirtti. Prof. Dr. Metintaş, bu nedenle akciğer kanserinin önümüzdeki senelerde Türkiye’de bilhassa hanımlarda da artarak görülmeye devam edeceğini söyledi.

Akciğer kanserinin tüm dünya için hem beylerde hem de hanımlarda en yoğun görülen kanser türü bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Metintaş, her sene bütün dünyada bir milyon 400 bin civarında yeni akciğer kanseri hastası görüldüğünü kaydetti. Prof. Dr. Metintaş, düzgüsel bir topluluk için akciğer kanserinin görülme sıklığının oldukça umumi bir rakamla senede 100 bin şahıs başına 50 hasta bulunduğunu vurgulayarak, “Bu anlama gelir ki bir milyon sözü geçen bir şehirde senede en azca 500 akciğer kanseri hastası çıkacaktır. Ülkemizde senede 40-50 bin civarında insanın akciğer kanseri tanısı almış olduğu tahmin edilmektedir. Akciğer kanserinin bir öteki ehemmiyeti de tüm kanserler içerisinde hem beyler hem de bayanlar için en çok ölüm sebebi olmasıdır. Akciğer kanserinin 1920-30 yıllarına nazaran 1980li senelere doğru görülme sıklığı ortalama 20 kat artmıştır. Aynı çağda öteki kanserlerin görülme sıklığı artmamış, bir bölümünde da azalış olmuştur. Yani akciğer kanseri, daha önceki senelerde oldukça ender görülen bir hastalıkken, insan davranışlarındaki kimi değişimler neticesi hızla çoğalmış ve yaygınlaşmıştır. Öyleyse akciğer kanseri sebebi malum ve bu itibarla gerçekte oldukça büyük seviyede önlenebilen bir hastalıktır” diye belirtti.

“AKCİĞER KANSERİ TÜM DÜNYADA ARTARAK KARŞIMIZA ÇIKACAK”

Gelişmiş ülkelerde beylerde sigara içme sıklığında azalış bulunduğunu ve gene gelişmiş ülkelerde iş sağlığına ciddi halde ciddiyet verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Muzaffer Metintaş, “Ancak gelişmiş ülkelerin hanımlarında sigara içme alışkanlığında artma vardır. Sonuçta gelişmiş ülkelerde beylerde akciğer kanseri görülme sıklığı sabitlenmiş, hem de azalış eğilimine girmişken, hanımlarda ise bu sıklıkta artma vardır. Dünyanın büyük çoğunluğunu oluşturan azca gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde, hem beylerde hem hanımlarda sigara alışkanlığı artmakta ve sanayileşmede iş sağlığına şart olan ciddiyet verilmemektedir. Sonuçta bu ülkelerde hem hanımlarda hem beylerde akciğer kanseri görülme sıklığı artma göstermektedir. Bu nedenle önümüzdeki senelerde akciğer kanseri tüm dünyada artan oranda karşımıza çıkacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

KADINLARIN SİGARA İÇME ALIŞKANLIĞI ARTTI

Türkiye’de beylerde sigara içme sıklığı azaldığını, hem de daha genç yaşa indiğini, hanımlarda ise sigara içme alışkanlığının arttığını izah eden Prof. Dr. Metintaş, “Bu nedenle akciğer kanseri önümüzdeki senelerde memleketimizde de bilhassa hanımlarda da artarak görülmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.Yorum Gönder

Etiketleri :