Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız ?

 Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Aralık ayının 7-13 tarihlerini “Amerikan Ulusal El Yıkama Farkındalık Ayı” duyuru edildiğini belirterek, enfeksiyonların yayılmasında ellerin rolünün büyük olduğunu söyledi. Hastalığın önlenmesinde en büyük gücün ellerde olduğunu vurgulayarak, ülkemizde de el yıkamanın öneminin farketmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Antony; “Çocuklarınızın, kendinizin ve tüm ailenizin kış boyunca hiç hasta olmadığını düşünün. Hiç hastalanmamak müthiş olmaz mıydı? Bunu yapmak elinizde. Ebola virüsünden, tüberküloza, bronşit, tonsilit denilen boğaz enfeksiyonundan, konjonktivite ismi verilen göz iltihabına kadar, kızamıkçık, kızamık, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmanın en mühim, en etkili, en basit ve en zahmetsiz, en ucuz yolu el yıkamaktır” dedi.

Doç. Dr. Antony; yüzde T bölgesi denilen, gözlerin, burnun ve ağzın el ile temasının mühim olduğuna değinerek, tüm solunum yolu enfeksiyonlarının bu yolla vücuda girdiğine dikkat çekti. Hastalıklardan korunmak için, ellerin düzenli yıkanmasının ve T bölgesine dokunmamanın altını çizdi. 4 yalın kurala uyarak hem kendinizi, hem ailenizi, hem de toplumu hastalıklardan korumanın olası olduğunu sözlerine ekledi.
1. Ellerinizi kirliyken ve bir şeyler yemeden evvel mutlaka yıkayın,
2. Ellerinize öksürmeyin,
3. Ellerinize hapşırmayın
4. Ellerinize gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin, herhangi bir nedenle dokunduysanız derhal ellerinizi yıkayın.Yorum Gönder

Etiketleri :