Göz damlası ile 1 saat gece görüşü yaptılar

Gelişen teknoloji ile Amerikalı bilim insanları yaptıkları son icat ile adlarından söz ettiriyorlar. Bir damla geliştiren Amerikalı bilim insanları, zifiri kör karanlıkta ortalama bir saat görüş sağlayan Chlorin e6 (Ce6) adlı kimyasal madde içeren damlayı test ettiler

Gelişen teknoloji ile Amerikalı bilim insanları yaptıkları son icat ile adlarından söz ettiriyorlar. Bir damla geliştiren Amerikalı bilim insanları, zifiri kör karanlıkta ortalama bir saat görüş sağlayan Chlorin e6 (Ce6) adlı kimyasal madde içeren damlayı test ettiler. 

Sıvı damlatılan deneklere bu maddenin yanı sıra dimetil sülfoksid ve insülün verilmeye başlandı. Araştırmaya imza atanlardan biyokimya uzmanı Gabriel Licina'nın retinasına damlatılan sıvı sayesinde bilim adamının 50 metreye kadar bir alanda insan ve nesneleri ayırt edebildiği belirlendi. Birkaç saat sonra Licina'nın gözlerinin normale döndüğü ve aydınlıkta da sorun çekmediği belirtildi.

Deneylerin devam edeceğini ifade eden bilim insanları çalışmanın gece kurtarma çalışmalarına yardımcı olabileceğini vurguladı.Çalışmaya ilişkin makale, bilim insanlarının 'Science for the Masses (Halk için Bilim)' adlı sitesinde yer aldı. Etkisi kalıcı değil.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :