Diyabet'ten korunmak için şeker'den uzak durun !

İçeceklerinde şeker kullanmayanların diyabet riski azalıyor.İngiltere'de 25 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda bu veriye ulaşıldı.

Şekersiz içecek tercih edenlerin diyabet olma riski azalıyor. Bu veriye ulaştıran son araştırma İngiltere'de 25 bin kişi üzerinde yapıldı. 
Diyabetten korunmak için şekerli içeceklerden uzak durmak gerekiyor. İngiltere'de yaşları 40 ile 79 arasında değişen 25 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada bu sonuca varıldı.

Zira, araştırmaya göre şekerli içecek yerine su, şekersiz çay ve şekersiz kahve tercihi tip 2 diyabet riskini yüzde 25'e kadar azaltıyor.

Araştırmada gazlı içecek, milkshake gibi şekerli süt, sıcak çikolata, şekerli çay, kahve ve tatlandırılmış içecekler tüketenler mercek altına alındı.

Katılımcıların bunlardan en az birini tüketmesine dikkat edildi.

Araştırmacılar gazlı ve tatlandırılmış sütlü içecekleri tüketenlerde diyabet riskinin daha fazla olduğunu tespit etti.

Araştırmayı bir adım daha öne götüren keşif ise gazlı içecek yerine su veya şekersiz çay-kahve tüketmenin diyabet riskini yüzde 14 azaltması.

Şekerli sütten de vazgeçilmesi durumundaysa bu oran yüzde 25'i buluyor.

KİMLERDE ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME İHTİMALİ DAHA FAZLADIR?

Şeker hastalarının çoğunda erişkin tipi diabet (tip 2 diabet) görülür. Bu nedenle şeker hastalığı derken genellikle bunu kastediyoruz. Bu hastalığa yakalanmada risk oluşturan faktörler şunlardır:

Ailesinde şeker hastası olanlar,
Fazla kilolu insanlar (bunu beden kütle indeksi-BKİ- ile anlayabiliriz. (BKİ’si 25 in üzerinde olanlar risk altındadır),
Hızlı yemek yiyenler, çabuk acıkanlar,
Yüksek tansiyonu olanlar,
Kandaki yağ miktarı fazla olanlar,
Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler,
Yaş ilerledikçe hastalık riski artar.
Bütün bu faktörlerle birlikte yağları vücudun bel bölgesinde toplananlar (şişman olmasalar bile) bel çevresi erkekte 102 cm.’i kadında 88 cm.’i geçenler risk altındadır. Buna yakın değerlerde olanlar ise dikkat etmelidir.Yorum Gönder

Etiketleri :