Dişlerinizin dökülmesini istemiyorsanız dişeti sağlığına dikkat !

 Sürekli bir şeyler yemek ve içmek zorundayız. Dişlerimizi de her daim düzenli fırçalamadığımız için diş eti hastalıklarına yakalanabiliyoruz. Bu tür sorunlardan kurtulmak için dikkat etmemiz gereken bazı yollar var. Diş Eti hastalıkların zararları, tedaviler ve bilmek istediğiniz her şey sağlık haberimizin detayında...

Diş eti hastalıkları ve korunma yolları H Düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı ile önlenebilen diş eti hastalıkları, belirti vermeden ilerlediği için dişlerin sallanarak kaybedilmesine dahi neden olabiliyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.
Dr. Cenk Hay taç dişeti iltihabının diyabet, kalp-damar hastalıkları, ateroskleroz, bazı solunum sistemi hastalıkları, bebeklerde düşük doğum kilosu ve erken doğum riskiyle ilişkisinin saptandığına dikkat çekti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr.
Haytaç, diş eti hastalıkları ve tedavi yollarıyla ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtladı; 1-DİS ETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR? Diş eti iltihabının klasik belirtileri, fırçalama sırasında kanayan kızarık, şişmiş veya hassas dişetleridir. Dişeti hastalığında diş ve dişetleri arasında, plak ve yiyecek artıklarının toplanmasına yol açan cepler oluşmaktadır.
Dişeti hastalığının bir başka belirtisi de, dişlerin uzun görünmesine yol açan dişeti çekilmesidir. Tekrarlayan kötü ağız kokusu ve ağızdaki kötü tatta belirtiler arasındadır.
2-DİŞ ETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ VAR MIDIR? Evet, dişeti hastalıkları önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıklardır. Periodontal hastalıklar, büyük bir oranda önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır.
Tedavi; iyi ağız hijyeninin sağlanmasına, doğru ve erken tanıya ve doğru tedavi yaklaşımlarına bağlıdır. Periodontal tedavide en önemli aşama enfeksiyonun ortadan kaldırılmasıdır.
Hastalıkların erken safhalarında tedavi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir. Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir.
Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. 3-DİŞ ETİ HASTALIĞININ ZARARLARI NELERDİR? Diş eti hastalıkları ağrı oluşturmadan sinsi bir şekilde ilerler.
Ağrı yapmadığı için hastalar genellikle durumun farkında değillerdir ve son safhada dişler doku desteğini kaybettiği için sallanmaya başlar. Bu safhada artık kaybedilen dokuyu tekrar oluşturmak mümkün değildir ve diş kayıpları ile sonuçlanır.
Diş kayıpları sonrası kemik seviyesinde ki yetersizlik protez ve implant uygulaması içinde sıkıntı yaratmasıdır. Diş eti hastalıkları sadece ağız içini etkilemekle kalmaz, bakterilerin toksik ürünlerinin kan dolaşımına katılmasıyla bireyin genel sağlığını da etkiler.
Son yıllardaki çalışmalar dişeti iltihabına sahip bireylerde bazı sistemik hastalıkların gelişme riskinin arttığını göstermiştir. Artan bu riskin tıbbi risk faktörlerinden bağımsız olduğu ve dişeti iltihabının şiddetiyle ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Bu çalışmalar sonucunda dişeti iltihabının diyabet, kalp-damar hastalıkları, ateroskleroz, bazı solunum sistemi hastalıkları, bebeklerde düşük doğum kilosu ve erken doğum riskiyle ilişkisi saptanmıştır 4-DİŞ ETİ HASTALIKLARINDAN NASIL KORUNMALIYIZ Tüm ağız sağlığında olduğu gibi diş eti sağlığı içinde yapılması gereken en önemli şey oral hijyene dikkat etmektir. Günde 3 defa yapılan etkin bir diş fırçalamayla (dişlerin her yüzeyini) ve diş ipi kullanımıyla büyük ölçüde korunma sağlanır.
Ayrıca 6 ayda bir hekim kontrolü şarttır. .Yorum Gönder

Etiketleri :