Çocukların Zeki Olması Varlık İçerisinde Olmaları mı?

Amerikada yapılan bir araştırmaya göre varlıklı ailelerde büyüyen çocukların daha zeki oldukları ortaya çıktı.

Amerika'da yapılan bir araştırma ilginç bir gerçeği ortaya koydu. Varlıklı ailelerinin çocuklarının beyin yüzeylerinin daha geniş olduğu ifade edildi. Yani ekonomik durumu iyi olmayan çocukların beyin yüzey alanı daha küçükmüş.

Amerika Birleşik Devleri (ABD)'de 1099 çocuk ve ailesi üzerinde yapılan araştırmaya göre fakir çocukları diğer çocuklara göre daha az beyin yüzey alanına sahip. Beyin yüzey alanı bir çok araştırmaya göre zeka ile doğrudan etkili bir faktör. ABD'nin 9 farklı eyaletinde 1099 çocuk üzerinde yapılan beyin araştırmasının çarpıcı sonuçları açıklandı.
Araştırmayı oluşturan ekibin yöneticisi, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Kimberly Noble bulunmakta. Asistan profesör olan Kimberly Noble, çabalama ile alakalı Nature Neuroscience mecmuasında bir yazı yazarak "Maddi farklılıklarda birazcık dahi değişim olsa, bunun beynin yüzey alanına olan tesiri oldukça büyük. Yüzey alanı ise direk kabiliyetlere ve bilimsel niteliği olan başarıya tesir ediyor. Daha oldukça okuma, lisan bilgisi, imtiyazlı fonksiyonlar ve mekânsal kabiliyetlerde bu tesirleri görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, toplumsal ve ekonomik statünün mektep başarısını ve zekâyı etkilediğini zati biliyordu. Fakat bunun nedenini bilmiyorlardı.

Noble’a nazaran zengin ailelerin çocukları, beyinlerini genç yaşta harekete geçirmeye daha yatkın ve bu sebepten de beyinleri daha oldukça gelişiyor. Aynı vakitte yoksul küçükler hayat sahalarında mermi ve sigara dumanı benzeri kimyasallara, hem de hava kirliliği yaşıyot. Bu da beyinlerine ziyan veren bir başka neden.  Yorum Gönder

Etiketleri :