Anne Karnındaki Bebek Başarıyla Ameliyat Edildi

Antalya'da çok başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. 18 haftalık hamile olan Hanife Sönmez'in bebeğine Posterior üretral valv tanısı kondu. Bebeğin idrar çıkış kanalının kapalı olduğu belirlendi ve anne karnındaki bebek ameliyat edildi. Şuan da 32 haftalık hamile olan Hanife Hanım bebeğine Doktorunun adı olan Sefa ismini vereceğini söyledi.

Antalya'da yaşayan Hanife Sönmez'in (25) bebeğine, gebeliğinin 18. haftasında "Posterior üretral valv" tanısı konuldu.

Bebeğin idrar çıkış kanalının kapalı olduğu ve idrarını yapamadığı, bu yüzden mesane, mesane ve böbrek arasındaki kanallar ile böbreklerinin genişlediği belirlendi.

Aileye, "Bebeğin böbrek yetmezliği sorunuyla doğacağı, hayatta kalma ihtimalinin çok düşük olduğu" belirtilerek, gebeliğin sonlandırılması tavsiyesinde bulunuldu. 

Ailenin kararıyla, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tahliller yaptırıldı. Tahliller sonucunda bebeğin böbrek fonksiyonlarını henüz kaybetmediği tespit edildi. Bunun üzerine, bebeğe anne karnında ameliyat yapıldı.

40 binde bir görülüyor

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Kelekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığın 40 bin gebelikte bir görüldüğünü ifade ederek, hayatın doğumla değil, anne karnında ilk döllenmeyle başladığına, bu nedenle anne karnındaki bir problemin orada halledilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çekti.

25 dakikalık ameliyatla bebeğin hayatının kurtarıldığını belirten Kelekçi, Türkiye'de perinatolojinin yeni bir uzmanlık olduğunu, bu nedenle anne karnındaki bebeğe operasyon yapabilecek birkaç merkez bulunduğunu sözlerine ekledi.

Anne Hanife Sönmez de ameliyatın ardından 32 haftalık olan bebeğine yaklaşık bir ay sonra doğduğunda, doktorunun ismini (Sefa) vermeyi planladıklarını bildirdi.Yorum Gönder

Etiketleri :