Alzheimer hastalığı 0 kan grubu taşıyanlarda daha çok görülüyor

Sheffield Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, 189 kişiye manyetik tarama yapılarak, beyinlerinin merkezinde bulunan gri yapılar incelendi.İnceleme sonucunda o grubu kan taşıyanların daha fazla alzheimer riski taşıdığını ortaya koydu.

Daha önce yapılan araştımalarda kan gruplarının kalp hastalıklarından düşünme ve hafıza problemlerine kadar birçok problemle ilişkilendirilmişti. Ancak Brain Research Bulletin'de yayınlanan yeni araştırmaya göre, Alzheimer gibi bilişsel hastalıklarla da bağlantısı olabilir.

Sheffield Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, farklı kan gruplarından 189 kişiye manyetik tarama yapılarak, beyinlerinin merkezinde bulunan gri yapılar incelendi ve sonuçlar insanların kan gruplarıyla karşılaştırıldı. 

Araştırma sonucunda 0 kan grubuna sahip insanlarda, gri madde miktarının diğer kan gruplarına sahip insanlarınkine kıyasla daha fazla olduğu saptandı. Peki, bunun Alzheimer ile ilişkisi nedir?

Daha önceden yapaılan çalışmalarda gri madde miktarının fazlalığının; Alzheimer gibi hastalıklara karşı bir koruma oluşturduğuyla ilgili çıkarımlar yapılmıştı.

Buna göre; 0 kan grubuna sahip kişilerin A, B ve AB kan gruplarına sahip olanlara nazaran daha fazla Alzheimer riski taşıdığı ortaya çıktı.

Makalenin yazarlarından Matteo DeMarco bulgulara göre; 0  kan grubundaki kişilerin, Alzheimer gibi hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğunu söyledi.
Kaynak: AjanslarYorum Gönder

Etiketleri :