Zorunlu Trafik Sigortasında Beklenen Karar Çıktı !

Trafik Sigortasında Son Durum, Yeni Trafik Sigortası Kanunu 2016, Trafik Sigortası Ücretleri Düşecek mi, Trafik Sigortasında Son Durum Son Gelişmeler...

Son bir yılda %142 gibi anormal bir artış gösteren ve aracı olanların adeta kabusu haline gelen trafik sigortasında yeni torba yasa ile önemli gelişmeler yaşanıyor. Sigorta şirketlerinin şart koştuğu 2 indirim yasalaşırken, diğer 2 madde ise hazine hukuken imkansız olarak gördüğü için torba yasaya konulmuyor. Dolayısı ile trafik sigortasında vatandaşın beklediği rahatlama olmayacak gibi görünürken, indirimi sağlayacak bu maddeleri sizler için inceledik.

Öncelikle torba yasaya konulan 2 maddeye göz atalım ; Bunlardan ilki kusurlu sürücüler için de sigorta şirketlerinin tazminat ödemesi uygulaması. 2011'de Yargıtay kararı ile kusurlu sürücü de üçüncü kişi sayılarak onların ailelerine veya kendilerine tazminat ödenmesi kararı alınınca binlerce dosya sigorta şirketlerinin kapısına yığıldı. Diğeri ise kişi trafik kazasında ölürse yakınlarına sakat kalırsa kendisine ödenecek olan 'bedeni tazminat' hesaplanırken bir standart oluşturulması. Habertürk'ün haberine göre, Hazine'nin kişinin yaşı, mesleği, geride bıraktığı bakıma muhtaç insanlar göz önüne alınarak hazırladığı bir yaşam tablosu var. Şirketler bu tabloya göre bedeni tazminat ödemek istiyor. Ancak avukatlar mahkemelerde bu tabloyu değil bilirkişilerce belirlenecek tazminatı istiyor. Bu durum beraberinde bir belirsizliği getiriyor.

BELİRSİZLİK FİYAT ARTIRIYOR
Belirsizlik ise şirketlerin maliyet belirlerken zorlanmaları bir yana yüksek karşılık ayırmalarına neden oluyor.

'HUKUKEN İMKÂNSIZ'
Sigortacılar tazminat talebi olan kişilerin mahkemelere gitmeden önce sigorta şirketlerine başvurmasının ve ikinci olarak da geçmişte ibralaşılarak (anlaşılarak) kapatılan dosyaların kanun ve durum değişikliklerine göre bir daha açılmamasını istiyordu. Hazine ise bu iki konuyu hukuken imkânsız buluyor. Daha önce benzer bir konuyu yasalaştırdıklarını kaydeden bir yetkili “Ancak yasalaşsa bile konu imkânsız hale geldi. Sigortacıların 2 istediği de hukuken imkânsız” dedi.

 Yorum Gönder

Etiketleri :