Kasko ve Trafik Sigortası Birleşiyor Mu ?

Zorunlu Trafik Sigortasında Son Durum Son Dakika, Trafik Sigortası Kasko ile Birleşecek Mi, Trafik Sigortası Ücretleri Düşecek Mi ?..

Son dönemde anormal artışlarla aracı olan vatandaşın kabusu haline gelen trafik sigortası ücretleri ile ilgili olarak çeşitli düzenlemeler yapılıyor, ancak bu düzenlemelerin fiyatlarda dişe dokunur bir indirime yol açacağı henüz netlik kazanmamışken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TBMM’de konuyla ilgili soru önergesini yanıtladı.

Zorunlu trafik sigortası ve kaskonun devlet tarafından düzenleme yapılarak birleştirilmesinin, kaskoyu zorunlu hale getireceği gibi primleri de yükselteceğine dikkat çeken Şimşek şöyle devam etti:

“Söz konusu sigortanın zorunlu olması, primlerinin makul seviyede olması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Makul prim gerek sigorta sektörü, gerekse sigortalılar için anlamı olan bir ilkedir. Primler araç sahipleri için ödenebilir seviyede olmalı, tazminattan sorumlu olan sigorta sektörü için de bu yükümlülüğü karşılayacak düzeyde olmalıdır. Sektörün yükümlülüklerini finanse edemeyeceği bir düzeyde belirlenen primler kazazedeleri güvencesiz bırakacak, sigortalının ödeyemeyeceği seviyede olan bir fiyatlama uygulaması sistemde poliçesizliğe neden olacaktır.”

TAVAN FİYAT YOK
Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında son dönemde görülen fiyat artışlarında, poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen rizikoların yargı kararları ile kapsama dahil edilmesinin yanı sıra, fiyatlamada daha önce yapılan aktüeryal temele oturmayan düşük fiyat seviyelerinin kısa vadede artırılmasının da etkili olduğunu belirtti.

‘BİRLEŞİRSE KASKO ZORUNLU OLUR’ 
Yargı uygulaması kaynaklı yapısal sorunun giderilmesi için TBMM’deki torba yasa tasarısıyla hukuki altyapının netleştirileceğini vurgulayan Şimşek, trafik sigortaları ile ilgili daha geniş kapsamlı çalışmaların ise sürdürüldüğünü, bu aşamada diğer kategoriler için tavan fiyat uygulamasının planlanmadığını ifade etti. 

Zorunlu trafik sigortası ve kaskonun birleştirilmesi önerilerini de değerlendiren Bakan Şimşek, “Her iki sigortanın tek poliçede verilmesinin önünde yasal bir engel yoktur. Nitekim bazı sigorta şirketleri bu şekilde pazarlama yapabilmektedir” dedi. 

Şimşek, her iki sigortanın devlet tarafından düzenleme yapılarak birleştirilmesinin ise kaskoyu zorunlu hale getireceğine dikkat çekerek bu durumda primlerin daha da yükseleceğini vurguladı.

 

 Yorum Gönder

  1. Alaettin haddur diyor ki:

    Aracimin değeri 5000 TL degerindedir trafik sigortası 700-800tl civarındadır poliçe de araç kaza başına araç bedeli 30 bin yazıyor öyle sacmalikmi olur

    Etiketleri :