En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır ?

Uygun Fiyatlı Zorunlu Trafik Sigortası 2016, Trafik Sigortası Fiyatları Düştü mü, En Ucuz Trafik Sigortası, Trafik Sigortası Yaptırmayana verilecek cezalar...

Son dönemdeki artışlarla aracı olan vatandaşların ceplerini yakan ancak, Trafik Kanunu bütün araçlar için şart koştuğu için mecruben yaptırılan, adı üstünde trafik sigortasından kaçış yolu yok. Fiyat yüksekliğinden dolayı bazı araç sahipleri zorunlu trafik sigortası yaptırmasa da herhangi bir trafik kontrolünde yakayı ele verdik zaman, araç trafikten men edileceğinden, o ana kadar yapılmamış olan zorunlu trafik sigortasını yine de yaptırmak zorunda kalacaklar. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadığı için kesilecek para cezasını ödemeleri bile aracı kurtarmaya yetmeyecek.

Hal böyle olunca insanlar en azında daha az prim ödemek için, zorunlu trafik sigortasının en ucuz hangi sigorta şirketinden alınacağının arayışına girdiler. Peki zorunlu trafik sigortasını alırken ödenecek primler nasıl tespit ediliyor?

Son yapılan düzenlemelerden önce Hazine Müsteşarlığı, zorunlu trafik sigortasının sağlayacağı güvencelerin neler olacağını, bu güvenceler için bir hasar durumunda hangi tutarlarda tazminat ödeneceğini ve bu sigorta poliçesini almak için ne kadar prim ödeneceğini belirliyor ve duyuruyordu. Bütün sigorta şirketleri de bunlara uymak zorundaydı.

Ancak son yapılan düzenlemelere göre sigorta şirketleri primlerin hesaplanmasında serbest bırakılmıştır. Bu durum şu anlama geliyor. Hazine Müsteşarlığı yine eskiden olduğu gibi, zorunlu trafik sigortası ile hangi güvencelerin alınabileceğini ve bu güvenceler için bir hasar meydana geldiğinde ne kadar tazminat ödeneceğini her yıl duyurmaya devam edecek.

Bu uygulamada herhangi bir değişiklik yok. Ancak her sigorta şirketi zorunlu trafik sigortası poliçesi için ne kadar prim alacağını kendi aktüerya çalışmaları ile kendi belirleyecek. Bu primler sigorta şirketleri tarafından kendi internet sitelerinde duyurulacak.

Sigorta şirketleri bu şekilde birbirleri ile rekabet edebilme olanağına kavuşmuş oldular. Ancak burada önemli bir nokta var. Bu rekabet haksız bir rekabete dönüşmemelidir. Aksi halde Hazine Müsteşarlığı bunu görür görmez sigorta şirketlerine müdahale edebilir. Ayrıca sigorta şirketinin mali yapısının bozulması durumunda müşteriler açısından risk olduğuna karar verebilir ve yine sigorta şirketlerine müdahale edebilir.

Bu duruma müşteriler açısından bakıldığında, rekabet ortamı demek en ucuz zorunlu trafik sigortasının da olabileceği anlamına geliyor. İşte araç sahipleri de bu yüzden en ucuz zorunlu trafik sigortasının peşine düşüyorlar. Aslına bakılırsa yeni uygulama paralelinde hasar durumunda ödenecek tazminat rakamları oldukça yüksek. Bu açıdan kendilerine güvenen araç sahipleri kasko yaptırmamayı tercih edebilir. Sadece bu bile sigorta maliyetinden tasarruf anlamına gelebilir. Ancak pek de önerilen bir yol değildir.

Gelelim asıl primler üzerinden yapılacak fiyat karşılaştırmasına. Primler serbest bırakıldı ama Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından rehber tarife yayınlanıyor ve sigorta şirketleri bu tarfiyi esas alarak primleri belirliyorlar. Elbette bu tarife rehber niteliğinde ve sigorta şirketleri rekabet kuralları içinde bu tarifedeki primlerin üzerine çıkabiliyorlar. İnebiliyorlar da.

Ancak yine de sigorta şirketleri her dönem kendi tarifelerini Hazine Müsteşarlığı’na bildiriyorlar ve onay alıyorlar. Sigorta şirketlerinin primleri arasında yapılacak bir araştırma, en ucuz zorunlu trafik sigortası edinmenin en pratik yoludur.

Zorunlu trafik sigortasını ucuza getirmenin bir yolu da hasarsızlık indirimlerinden azami miktarda yararlanmaktır. Bu da trafikte dikkatli bir sürüş gerektiriyor. Bu arada zorunlu trafik sigortasını süreleri içinde yenilemeye dikkat etmek gerekir. Aksi halde kazanılmış olan hasarsızlık indirim olanakları kaybedilebilir. Bu da zorunlu trafik sigortasını indirimsiz olarak alma sıkıntısı yaratır.

İndirimli alınabilecek bir poliçeye normal fiyat ödemek maliyet olacağından poliçe yenileme sürelerinde uymak da bir anlamda ucuz poliçe edinmenin bir yolu sayılabilir.

 Yorum Gönder

Etiketleri :