İnşaat İşçilerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Meslekler İçin Geçerli, Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Ameleler Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunda mı, Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır, Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı ve Sınav Ücreti Hakkında Tüm Bilinmeyenler...

Geçen yıl Nisan ayında çıkan 6645 sayılı Torba Yasa ile son yıllarda bir atılım içerisinde olan inşaat sektörünede yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler inşaatlarda çalışan, sıvacı, duvarcı gibi ustalarıda kapsıyor. Yasaya göre artık bu tip işçiler mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda. Peki bu belge hangi meslekleri kapsıyor, nasıl alınıyor, kimler bu belgeyi almak zorunda gelin bu serilerin cevaplarına hep birlikte göz atalım...

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HANGİ MESLEKLER İÇİN GEÇERLİ ?
Hangi mesleklerde belge zorunluluğu olacağını Çalışma Bakanlığı belirliyor. Bakanlık ilk elde kırk meslek belirledi. Bu kırk ayrı meslek artık belgesiz yapılamayacak!
Meslekler şunlar: Ahşap kalıpçısı, alçı levhacı, alçı sıvacı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, duvarcı, inşaat boyacısı, iskele kuran eleman, kaynakçı, panel kalıpçı, seramik karo kaplamacı, ses yalıtımcı, sıvacı, su yalıtımcı, tünel kalıpçı, yangın yalıtımcısı…

Ayrıca, alüminyum kaynakçısı, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz altyapı kontrol personeli, doğalgaz boru kaynakçısı, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz ve cihaz servis personeli, endüstriyel boru montajcısı, hidolikçi, pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, doğalgaz ve ısıtma iç tesisatçısı, makine bakımcı, otomativ elektromekanikçisi, otomotiv mekanikçisi, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, plastik kaynakçısı meslekleri de var.


İşveren Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan İşçiyi İşten Atabilir !.. Haber Detay İçin TIKLAYINIZ

AMELELERDE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNDA MI ?
Görüldüğü gibi belge alma zorunluluğu getirilen mesleklerin çoğu inşaat ve enerji sektörlerinde… Örneğin artık sıvacı veya kalıpçı olarak çalışan ameleler belge almak zorunda! Yoksa bu işte çalışması yasak!
Bakanlığın belirlediği bu kırk meslekte başlayan belge zorunluluğu ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nca belirlenmiş ücret tarifesi listesinde yer alan 106 mesleğe genişletilecek. Sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm meslekler belgesiz yapılmayacak!

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNDE SON TARİH NE ZAMAN ?
Bu saydığımız mesleklerin belgelerini almak için zorunluluğun başladığı süre yaklaşıyor. Aslında geçen yıl başlayan zorunluluk için bir yıllık geçiş süreci tanınmıştı. İşte bu bir yıllık geçiş süreci 25 Mayıs’ta sona eriyor.
25 Mayıs’tan sonra bu meslekleri yapanların mutlaka “yeterlilik belgesi”ni taşıyor olmaları aranacak! Türkçesi şu: 25 Mayıs’dan itibaren belgesi kalıpçı, sıvacı, kaynakçı, boyacı çalıştırılması yasak!
Geçen yıl Nisan ayında çıkan 6645 sayılı Torba Yasa geldi bu zorunluluk. Mesleki Yeterlilik Kanunu gereği ülkemizde bazı meslekleri yapmak için yeterlilik zorunluluğu getirildi.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVINI KİM YAPACAK?
Şüphesiz tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların belge alma zorunluluğu çok önemli bir değişiklik. Bu önemli değişikliğin yerine getirilmesi için bir Devlet desteği de getirilmiş bulunuyor.
Sınava siz kendiniz gireceksiniz, şirketler tarafından yapılan sınavların ve sertifikaların ücretini cebinizden vereceksiniz. Sınav yapacağınız meslek ile ilgili teorik ve uygulamalı olarak düzenlenecek. Sınavın nasıl yapılacağına Mesleki Yeterlik Kurumu isimli kamu kurumu karar veriyor. Ama sınavı o yapmıyor, onun yetki verdiği özel şirketler yapıyor…

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAV ÜCRETİNİ KAÇ LİRA ?
Devletin destek verdiği kısım da şu: Sınav ve belge için harcayacağınız tutarın Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen üst sınıra kadarlık tutarı size Devlet ödeyecek, bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.
Bu üst sınır en fazla yarım brüt asgari ücret. Örneğin sıvacı bir kişinin yeterlilik belgesi sınavı için Devlet 767 TL ödüyor! Size sınav yapan şirket bundan fazla isterse üstünü cebinizden ödemeniz gerekiyor… Tabi, eğer sınavda başarısız olursanız da parayı cebinizden ödemek zorunda kalacaksınız!
Bu sınav desteği 2017 yılsonuna kadar ödenecek. 2019 yılsonuna kadarsa belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Devletçe ödenmeye devam edilecek.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :