Memurun 657 Zırhı Sınırlandırılıyor !

Memur Yasası Yeni Düzenlemeleri 2016, 657 Sayılı Yasada Değişiklik, Yeni Memur Yasasında Neler Var, Memur ve İşçi Ayrımı Kalkacak Mı, Memurlar İşten Çıkarılabilecek Mi ?..

Hükümetin 50 yıllık 657 Sayılı devlet memuru kanunda değişikliğe gideceğini ve yeni düzenlemeler ile ilgili detayları, ipuçlarını daha önceki haberimizde vermiştik. Konu ile ilgili düğmeye basıldı. Ancak 3.1 milyon kamu çalışanını ilgilendiren düzenlemeler hakkında sorular ve gelişmeler ise gelmeye devam ediyor. Bunlardan biride hiç şüphesiz memurların işten çıkarılmalarını engelleyen yasada bu duruma sınırlandırılma getirilip getirilmeyeceği. 

1965’te yazılan 1969 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) yeniden yazılıyor. Geçen hafta ilgili bürokratlar konuyu yeniden masaya yatırdı. Amaç memurların daha aktif olarak çalışması olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmada iki ana unsur üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki tüm memurların kamu çalışanı yapılması. İşçi ile memur arasındaki fark ortadan kalkarken, tek bir statü olacak. Yeni çalışmada ikinci önemli unsur ise disiplin hukukuna yönelik madde ile ilgili. Bu kapsamda memura tanınan yargı güvencesi zırhına bazı sınırlamalar üzerinde duruluyor. Örneğin herhangi bir suç işleyen kamu çalışanının memurluktan çıkarılması daha kolay hale gelecek. İş akdi feshedilenin yargıya gitmesinin önüne geçilmesine yönelik bir düzenlemenin büyük tartışma oluşturacağı belirtiliyor.
 Yorum Gönder

Etiketleri :