Devlet Memuru Yasasında Yapılacak Değişikler Neler ?

Devlet Memuru Yasası Değişiyor mu, 657 Sayılı Yasada Neler Değişecek, 4C Kalkacak mı, Yeni 657 Sayılı Devlet Memuru Yasası 2016...

Milyonlarca devlet memurunu yakından ilgilendiren 657 sayılı kanun hükümetin hazırladığı yeni torba yasa çerçevesinde yeniden düzenlenecek, memurluk sistemi baştan sona değişecek. Yapılacak değişikler performansa dayalı sistemden, 4C'lilere kadar bir çok konuyu kapsıyor. İşte devlet memuru yasasında yapılacak tüm değişikler...

657 Sayılı Yasa Sil Baştan
Maliye Bakanı Naci Ağbal 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişikliğe gidileceğinin sinyalini verdi. Buna göre 50 yıllık 657 sayılı Devlet memurları Kanunu artık tarih olacak. Kılık kıyafetten izin günlerine kadar yeni düzenlemeler yapılacak.

ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTACAK
Kamuda engelli çalışma oranı % 3'den % 4'e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4'ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılacak.

PERFORMANSA GÖRE MAAŞ MI GELİYOR?
Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yıl sonunda yapılacak.

DİSİPLİN CEZALARI YENİDEN TANIMLANACAK
Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

4/C'Lİ KAVRAMI BİTECEK Mİ?
2016 yılında gerçekleşecek bazı yenilikler de şöyle: 1) Kamuda 4/C kavramı bitecek. Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre 4/C'liler 4/B'li olacak. 2) Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak. 3) Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek. 4) 2016 ve 2017 yılını kapsayan toplu sözleşmede tutanak altına alınan memurların özlük hakları ile ilgili değişiklikler yerine getirilecek.

 Yorum Gönder

Etiketleri :