LYS'ye Hazırlanırken Bunlara Dikkat Edin !

2016 LYS Sınavı Ne zaman, LYS'ye Nasıl Hazırlanmalı, LYS'ye Hazırlanmak İçin Ne Yapılmalı, LYS'de Nelere Dikkat Edilmeli...

YGS'den sonra üniversiteye girişin ikinci basamağı olan LYS sınavı 19 Haziran-25 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanırken, bu adaylar yoğun bir şekilde ders çalışmaya devam ediyor. Peki LYS'ye nasıl hazırlanılmalı, LYS'ye hazırlanırken nelere dikkat etmeli gelin hep birlikte göz atalım. İşte LYS sınavına girecek adaylar dikkat etmesi gerekenler.

LYS’deki başarınızın yerleştirme puanınızı % 60 oranında etkileyeceğini unutmamalısınız. Dolayısıyla YGS’de elde ettiğiniz sonucu bir tarafa bırakıp tüm gücünüzle LYS’ye yüklenmelisiniz.

YSG’de yüksek bir net çıkarmanız sizi rehavete sürüklememeli, düşük bir puan almanız da asla ümidinizi kırmamalıdır. YGS’den sonra rehavete düşmeniz performansınızın düşmesine ve derslerden kopmanıza sebep olacaktır. İstediğiniz başarıyı elde edemediyseniz -nasıl olsa ilk sınavım kötü geçti, artık konuları toparlayamam- diye düşünmemelisiniz. Çünkü LYS için yaklaşık 2 aylık bir süre var ki, bu da çalışan bir öğrenci için çok büyük bir zaman dilimidir.

LYS’deki sorular bilgi ağırlıklı olacağı için konulara yüzeysel çalışmamalısınız. Özellikle sözel derslerdeki kavram, isim ve eserleri özümsemeden geçmemelisiniz.

Deneme sınavlarında çoğunlukla yanlış yaptığınız konuları belirlemeli ve bu konular üzerinde ayrıntılı bir şekilde durmalısınız.

Soru çözerken farklı kaynaklardan yararlanmalısınız. Bu size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Hedefinizi belirlerken veya herhangi bir konu hakkında bilgi alırken itimat ettiğiniz kişilere danışmanız çok önemlidir. Fakat bu danıştığınız kişilerin alanında uzman olmasına dikkat etmelisiniz. İyi niyetli de olsa bazı kişilerin subjektif değerlendirmeleriyle sizi yanlış yönlendirebileceğini unutmamalısınız.

Unutmayın LYS'ye girerken moralinizi yüksek tutmanız gerekiyor. Belki de en önemli şeylerden biri moral...Yorum Gönder

Etiketleri :