2016 ALES Başvuruları Yarın Başlıyor, ALES Hakkında Tüm Detaylar

ALES Nedir, ALES 2016 Başvuruları Ne zaman Başlıyor, 2016 ÖSYM ALES Başvuruları Nasıl Yapılır, ALES Ücreti Ne Kadar, ALES Ücreti Hangi Bankalara Yatırılacak ?..

ÖSYM Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES başvurularının 15 Martta başlayacağı açıklamıştı. Ancak ÖSYM sınavın başvuru tarihini değiştirdi. ÖSYM 2016 sınav takvimine göre ALES başvuruları 17 Mart 2016 Perşembe günü başlayacak 30 Mart 2016 Çarşamba tarihinde sona erecek. Sınav tarihi ise 8 Mayıs 2016 olacak.

ALES Başvuru Şartları
ALES Başvuruları, 17-30 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi web adresinden yayımlanacak olan 2016 ALES İlkbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu ile yapılacak. ÖSYM Aday İşlemleri sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) gerçekleştirebilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise başvurularını, başvuru merkezlerinden tamamlayacak. Eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden yapabilecek. 

ALES Sınav Ücreti Ne Kadar ve Hangi Bankalara Yatırılacak ?
ALES sınavına girecek olan adayların, 70,00 TL olan sınav ücretlerini, başvuru kılavuzun son sayfasında bulunan bankalardan birine ya da ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılacak. Ayrıca ALES ödemeleri, PTT şubeleri, internet bankacılığı, banka şubeleri aracılığıyla da ödenebilecek. Adaylar, ALES sınav ücretini,  Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Sınav ücreti ödeme işlemleri 17-30 Mart tarihleri arasında saat 23:59'a kadar devam edecek. 

ALES Kimler İçin Geçerli ?
Yükseköğretim kurumlarında hizmet veren araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi ve uzman kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolarına girebilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin ALES’ten geçerli puanı alması gerekiyor. Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlara yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik öğrencilerinin ALES’e girme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlardaki doktora programlarına başvuracak kişiler üniversite ya da yüksek teknoloji enstitüsü senatoları tarafından ALES sınavına girmesi ve geçmesi bekleniyor.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :