Emekli Haberleri Tümü

1.5 milyon emekliye çifte zam geliyor!

Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişiye müjde geldi. Çalışan emeklilere, 6 ayda bir verilen zamlarının yanı sıra, yıllık yüzde 2 ekstra zam da yapılması için başlatılan çalışma tam gaz sürüyor. Çalışmaya son nokta önümüzdeki günlerde konulacak.

YÜZDE 90'I KAYIT DIŞI

Çalışma Bakanlığı, emekli çalışanları kayıt altına almak için çalışmasını sürdürüyor. 1.5 milyon çalışan emeklinin sadece 150 bininin kayıt altında olduğunun tespitinden sonra, üzerinde çalışılan düzenlemeye göre; kayıt altına giren çalışan emeklilere, her yıl normal zamlarının dışında yüzde 2 ekstra zam yapılacak.

Mevcut sistemde, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişilerden yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Payı (SGDP) tahsil ediliyor. Ancak bunun karşılığında maaşlarda artış meydana gelmediği için, çoğu emekli çalıştığını gizliyordu.

MİKTARI ARTIRILABİLİR

Yeni düzenlemeye göre; yüzde 15'lik SGDP kesintisi nedeniyle emeklilerin maaşlarında belirli oranda artış sağlanacak. Bu oran henüz netleşmedi. Ancak 1 yıllık kesinti karşılığında maaşlarda yüzde 2'lik bir artış yapılması öngörülüyor.

Yeni sistem, hem SGK'nın hem de emeklilerin gelirini artıracak. Yüzde 15'lik kesinti ise işverenler tarafından ödenecek. Ayrıca Ankara'da sürmekte olan bir çalışmaya göre; kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan çalışan emeklilerde SGDP kesintilerinde yaş şartı aranacak.

59 YAŞ SINIRI GELİYOR

59 yaş ve üzeri emeklilerden çalışma hayatına katılanlardan SGDP kesintisi yapılmayacak. Çalışma Bakanlığı, bir süre önce de SGDP primi borcu bulunan 800 bin emekliye ödeme kolaylığı getirmişti.

memurhaber
Yorumlar
 • sedat perisan

  arkadaslar bosa yazip ciziyoruz bu haksizligin hesabini tek bir sekilde ancak oylariniz la sorabilirsiniz surekli sagmal inek gibi sagiliyoruz kacakcilik yapsak daha iyi olur yapanlair 10000 de biri hasbel kader yakalaniyo biz cantada keklik..

 • gulten gunbek

  bu kanun mezardakinlermi cıktı veya bir kactane yandaş ait

 • Mehmet Demirbilek

  Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olmayan bu uygulamadan,emekli milletvekilleri ve bir kısım emekli bürokratlar istisna tutulmuştur.İstisnadan yararlanan ve yararlanmayan Yasaya onay veren milletvekillerinin vicdanları rahatmı

 • niyazi yılmaz

  sayın bakanımdan rıca ediyom benim gibi mağdur sgdp borcu olanlar çok dara düştük geçinemiyom bu borcları af edin elli dokuz yaş yasasından bizde yararlanalım bizim borclarıda silin çok mağduruzsayın bakanım sizden rica ediyorum

 • niyazi yılmaz

  ben çalışan emekli maduruyum bakkalım vardı ssk primi ödedim emekli oldum bakkal devam ediyordu sgdp borcu çıktı bk kap yeni yasa cıkytı elli dokuz yaş sgdp bor alınmayacak peki bizim suçumuz neydi bu kadar borc çıktı af edilmesini istiorum

 • ahmet keskin

  3 yıl oldu emekli olalı.Kendi işyerim var.Yanımda bir kişi çalıştırıyorum.onun maaşı ssk primi.Dükkanın gelir vergisi.Artı birde destek primi ödüyorum.İş yerimi kapatmayı düşünüyordum.59 yaş destek primi kaldırılırsa rahatlayacağım.Yaptığım işten kaar etmiyorum ama .Evde oturup işe yaramaz biri olmak istemiyorum.

 • emekli polis

  ben emekli polis memuruyum,ufak bir iş yeri açtm.maliyeye ve belediyeye vergim ödüyorm bu yetmez gibi birde maaşımdan sdpirimi adı altında kesinti ve verrilen 100 tl ödemeside kesilmektedir maaşımın yarısı elimden alınıyor.lütfen sdp.kalksın

 • misafir

  ya bu sgdp kesintisini yapanlar vicdanen rahatlar mı?3 kuruş parayla zor geçinen yaşlı insanları üzmek sizleri mutlu ediyor mu?maddi durumu düzgün olsa ortalama yaşları 60_80 arasında olan bu kişiler çalışmak isterler mi?700_800 lira maaşla kirada oturan bu kişilerin aylıklarından 300 _400 lira kesince geriye kalan parayla dilenciliğe mi çıkartacaksınız?bu sgdp li sistemin tamamen ortadan kalkması gerekir.aci̇lllllllllll.

 • misafir

  80 yaşında annemden babamdan dolayı sgdp primi kesiliyor.bu haksız bir uygulamadır.bir zamanlar kendi isteğin dışında konut parası kesilmişti aylıklardan,o nasıl bir uygulama ise bu sgdp de haksız bir uygulamadır.ak parti emeklilerin vebali altında ezilecektir.emeklilere verilmiş böyle ceza dünyanın hiç bir yerinde yoktur.bu bir gasptır.ne veriliyor ki ne kesiyorsunuz?

 • simin

  destek primlerine itiraz zaten ne alıyoruzda geri alıyorsun emekli maaşlarıyla ev mi geçinir ayakta durmak için esnaflık yapıyoruz sende bi şekilde maalara el koyuyorsun bu haksızlığı ortadan kaldır bizde bi oh diyelim 59 yaş olmaz bu haksızlık ben 50 yaşındayım bize haksızlık ediyorsunuz bu böyle olmaz

 • sim

  yaş sınırı yerine ya tümden kalkmalı yada cüzzi rakam yani herkesten en fazla 30 40 yeter bu ne maaşa zam hemen ardında destek primimi nedir geri alınıyor zam duyun duyun bu haksızlıgı kaldırın

 • kuzu

  olmaz olamaz yaş sınırı gelemez saçma 50 yaş azmı neden onlara gelmiyorda 59 geliyor adaletli olun

 • sami demir

  c sgdp mükellefleri ile ilgili çalişmalarin medyaya yansiyan şekli, 59 yaş üstü mükelleflerden sgdp kesilmiyeceği,59 yaş altindakilere %2 ekstre zam verileceğini,59 yaş üstü emeklilere pardon yanlışlıkla 10 yıldır prim aldık bundan böyle almıyacağız deyimi doğru bir uygulama, anak; maaşlardaki kayıplar bir şekilde telafi edilmeli ve ödenen primler topluca iade edilmeli.

 • Kenan demiray

  59 ve yukari yaştaki emeklilerden sgdp kesilmiyeceği,59 yaş altındakilere de %2 ekstre zam yapılacağı, bir yanlış uygulamanın itirafıdır, binlerce emekli 2003 yılından günümüze dek sgdp ödemekteler, yaklaşık 10 yıldır prim ödeyen lerin maaş kayıpları telafi edilmeli veya ödenen primler nemalı olarak iade edilmeli diye düşünüyorum.bu konumdaki emekli arkadaşlarımdan yorumlar bekliyorum.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz