Emekli Haberleri Tümü

Yeni intibak yasa bekliyor

Kamu Başdenetçisi'nin (ombudsman) 'emeklilere yeni bir intibak yapılsın' önerisine, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) olumsuz yanıt geldi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak umudu, yasaya kaldı. Yeni intibak çalışmasının, 2014'ün Ocak ayında görüşülecek olan torba yasaya alınması bekleniyor.

'DAVA AÇACAĞIZ'


Ombudsman Nihat Ömeroğlu'nun tavsiye kararını uygulanabilir nitelikte bulmayan SGK, 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanlara aylıklarının hesaplanması sırasında gelişme hızından pay verildiği için bu grubun intibak düzenlemesinin dışında tutulduğunu belirtti. Kurum, 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanlara ilişkin herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığından maaş artışı yönünde herhangi bir işlem yapılamayacağını bildirdi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, SGK'nın 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanların maaşında intibak düzenlemesi yapılamayacağı görüşünün, emeklileri üzen bir karar olduğunu ifade ederek, konunun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu esasından da hareketle yargıya taşınacağını bildirdi. TÜED'in sorunun çözüme kavuşturulması için hükümet nezdindeki girişimlerine de devam edeceğini belirten Yazıcıoğlu, sorunun çözümünde yasal düzenlemenin gerekliliğine dikkati çekti.


Yorumlar
  • fuat usluoğlu

    işçi emeklilerinde o kadar adeletsizlik varki saymakla bitmez .bir ay evvel emekli olmuş diye o günkü şartlarda kıdem ve s.s.k pirim metrahı aynı maaş aynı deyil.yeni emekli olmuş bir işçi on onbeş yıl hizmeti olan 27 yıl hizmetolandan daha fazla maaş almaktadır. haksızlık nerde doğuyor 1978 tl sienfilsyondan dolayı 2014 tl sinden daha düşük olduğu icin şimdikiişçi emeklisinden az maaş alıyor böyle bir haksızlık varhalbuk ozamanki para şimdikinden daha kimetliydi

  • hasan yılmaz

    yoruma gerek varmı köle olmuşuz devlet elinde onlar bizden iyi biliyorlar fazla söze gerek yok

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz