Kendi Bölümünden Alım Olmayan KPSS Adayları Ne Yapmalı ?

Mezun Olduğu Bölümden Alım Olmayan KPSS Adayları Nerelere Başvurabilirler, KPSS'de En Çok Alım Yapan Yerler, KPSS 2016 Az Alım Yapan Yerlere Girmek İçin Ne Yapılmalı ?..

Başvuruları bugün başlayan KPSS 2016  ile birlikte 2014 KPSS puanı geçerliliği sona erecek. 2016 KPSS'ye girecek olan ve kendi bölümlerinden alım olmayan ya da az alım olan bir çok aday kaygılı, zira KPSS'yi her kazanan kamuya atanamayabiliyor. Memur olma hayali kuran ancak mezun oldukları bölümlerinden alım olmaması ya da az alım olması durumunda ise bu adaylar diğer bölümlere yöneliyorlar.

KPSS ATAMALARINDA BAZI BÖLÜMLERDEN NEDEN ATAMA YAPILMIYOR ?

Kamuya bir yıl içinde alınacak personel sayısı ve hangi unvanlara hangi bölümlerden alınacağı -istisnai durumlar- dışında bellidir. Kurumlar görev alanlarına göre kadro ve unvan oluştururlar ve bunlara ihtiyaçları göz önünde bulundurarak en uygun bölümlerden (her ne kadar bazı durumlarda başka kriterler göz önüne alınsa da) alım yaparlar. Fakat bazı bölümlerden alım yapılmaz.

KENDİ BÖLÜMÜNDEN ALIM YAPILMAYAN ADAYLAR İÇİN ALTERNATİF BÖLÜMLER

Bazı bölümlerden KPSS alımlarında az alım yapılırken bazılarından ise hiç alım yapılmamaktadır. Ancak adaylarımızın burada KPSS yerleştirmeleri ile kamuya girme hakkı yok denilemez. Çünkü KPSS tercihlerinde her öğrenim düzeyinde ve her bölümden adayın tercih edebileceği özel kodlar bulunmaktadır. 
Bu kodların yer aldığı kontenjanları o öğrenim düzeyinde sınava girenler, bölümleri ne olursa olsun tercih edebilmektedir. Bu öğrenim kodları şunlardır:

lise adayları için
2001
önlisans (2 yıllık) adayları için
3001
lisans (4 yıllık) adayları için
4001
Bu kontenjanlar yüksek kapatıyor.

EN YÜKSEK KAPATAN YERLER

Tercih kılavuzlarında yer alan 2001, 3001 ve 4001 kodlarının bulunduğu kontenjanlar genel olarak en yüksek kapatan yerlerdir. Çünkü bu kontenjana tüm adaylar tercih edebilmektedir ve bölüm ayrımı olmaksızın en yüksek puana sahip olanlar bu kontenjanlara yerleşmektedir.

KPSS'DE EN ÇOK ALIM YAPILAN BÖLÜMLER HANGİLERİ?

Gelişen teknoloji, ekonomik ve siyasi gelişmeler ve yeni hizmetlerin oluşması alınan personel yapısını etkilemekte... Örneğin, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında son yıllarda inşaat ve harita mühendisi alımı yükselmiştir. Yine 4+4+4 sistemiyle sınıf öğretmenliği alımı düşmüştür. Bu durum ihtiyaçlar nedeniyle oluşmaktadır.

ALIM YAPILMAYAN BÖLÜMLER NEDEN AÇILMIŞ?

Bu, tamamen plansız ve kısa vadeli yaklaşımların sonucudur. Özellikle vakıf üniversiteleri diğer ana bölümlerde denk olup olmayacağını dikkate almaksızın çeşitli isimler üretmektedir. Kurumların bile haberinin olmadığı bu bölümlerden alım yapılmayınca da bu bölüm mezunu adaylar mağdur olmaktadır.

AZ ALIM YAPILAN BÖLÜM ADAYLARI DAHA SIKI ÇALIŞMALI

Yukarıda verdiğimiz bilgiler neticesinde açıktır ki; bölümünden alım olmayan veya az alınan adaylar kamuya girebilmek için daha sıkı çalışmalıdır.

Kamuya girişte tek yol KPSS alımları değildir. Ayrıca kurumsal olarak yapılan alımlara da adaylar yönelebilirler. Örneğin, zabıt katipliği gibi Adalet Bakanlığı alımları, TSK alımları, emniyet alımları, gümrük alımlarını da değerlendirebilirler.

Ayrıca adalet bölümü mezunları icra müdürlüğü sınavlarına, iibf mezunları a grubu(müfettişlik, uzmanlık, kaymakamlık, Sayıştay denetçiliği gibi) alımlar ve idari hakimliğe de yönelebilirler.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :