Kendi isteğimle işten ayrıldım tazminat alabilirmiyim

Soru: 1993’ten beri sigortalıyım. 2010’da işten ayrılıp farklı bir şirkette işbaşı yaptım. Bu şirkette 2 yıl 2 aydır çalışıyorum. Kendi isteğimle ayrıldığım takdirde kıdem ve ihbar tazminatı alabiliyor muyum?  Mehmet ATICI

Cevap: Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999’dan önce olanlardan, emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar, kıdem tazminatı alarak işlerinden ayrılabiliyor. Söz konusu sigortalılardan, yaş haddinden emekli olmak için yaş dışında, 15 yıl sigorta ve 3600 gün prim şartları arandığından, bu şartları sağlayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir. Sigorta süreniz yeterli olduğundan, 3600 gün prim ödemeniz varsa, kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Kendi isteğiyle ayrılan ihbar tazminatı alamaz.


Yorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Kendi isteğimle işten ayrıldım tazminat alabilirmiyim

Soru: 1993’ten beri sigortalıyım. 2010’da işten ayrılıp farklı bir şirkette işbaşı yaptım. Bu şirkette 2 yıl 2 aydır çalışıyorum. Kendi isteğimle ayrıldığım takdirde kıdem ve ihbar tazminatı a...

İşten kendi ayrılan tazminat alır mı?

> Nafiz Ç. 04.05.1970 doğumluyum. 27.08.1986 tarihinden beri sigortalı çalışıyorum. Askerliğimi 1990/1991 yıllarında18 ay yaptım. İşten kendim ayrılırsam tazminatımı alabilir miyim? Ne zaman emekli ola...

Evleniyorum işten ayrıldım ihbar tazminatı alabilecek miyim ?

1- Kıdem Tazminatı:   a-) 1475 Sayılı İş Kanunu'nun, 14. maddesi, kıdem tazminatına hak kazanma koşullarını belirtmiştir. 14. madde hükmüne göre “...kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl iç...

Hamilelik Nedeni İle Ayrıldım Tazminat Alabilir Miyim?

 Soru: Bir işyerinde şoför olarak çalışıyorum. Eşim de aynı yerde temizlik elemanı olarak görev yapıyor. Eşim hamile, hamile olması sebebiyle işten ayrılırsa tazminat alabilir mi? Hamileliği konusu...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat