İşsizlik Maaşı Yeni Düzenlemede Neler Var ?

İşsizlik Maaşı Yeni Düzenleme 2016, İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışmak Gerekiyor, İşsizlik Maaşı Kaç Lira Oldu, İşsizlik Sigortası Prim Gün Sayısı...

İşsizlik maaşı ile ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Prim ödeme gün sayısından, isşten atılma zorunluluğunun kaldırılmasına, işsizlik maaşının 1.300 liraya çıkarılmasına kadar bir çok konuda yapılmaya hazırlanan  yeni düzenlemeleri sizleri için inceledik. İşte tüm detayları ile yeni işsizlik maaşı düzenlemeleri... 

Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) son yapılan Genel Kurulu'nda işsizlik maaşına yönelik bazı düzenlemelere gidilmesi kararı alındı. Bu kapsamda öncelikli olarak işsizlik maaşından yararlanma koşulları kolaylaştırılacak.

İŞSİZLİK MAAŞINDA YENİ DÜZENLEME
İŞKUR'un uzun süredir üzerinde durduğu çalışmaya göre işsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor. İşsizlik ödeneği miktarı sigortalının son 4 ay içindeki sigorta primine esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. İşsizlik maaşı almanın kolaylaştırılmasının yanı sıra yılbaşından itibaren 658-1.316 lira olan işsizlik maaşı ödeneği miktarının da kademeli olarak artırılması formülü üzerinde duruluyor.
İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?
Konuyla ilgili farklı formüllerin çalışıldığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları, hükümetin talebinin beklendiğini ifade ediyor. Sosyal güvenlik uzmanları işsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak 1.500 liraya sonrasında ise 2 bin liraya kadar çıkarılabileceğini ifade ediyor. Mevcut sistemde özel sektörde ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kalması halinde kişinin eline brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla para geçmiyor. Çalışmalarda işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor.
İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIYOR? PRİME GÖRE İŞSİZLİK MAAŞI
Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı'nın da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile koordineli yürüttüğü çalışmaya göre yeni sistemde işsizlik maaşının kişi adına yatan prime göre tespit edilecek. Özel sektörde yüksek maaşla çalışan birisinin daha fazla işsizlik maaşı alabilmesinin önünün açılabileceği ifade ediliyor. İşsizlik maaşı 10 aya varan sürelerle ödeniyor. İşsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilmenin mevcut uygulamaya göre bazı koşulları bulunuyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken kişinin çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmesi gerekiyor.
SOSYAL GÜVENLİK DENETMENLERİNDEN ÖZLÜK HAKKI TALEBİ
Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) denetimlerin yüzde 75'ine yakınını gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Denetmenleri özlük haklarında iyileşme bekliyor. SGK tarafından yapılan açıklamalara göre kayıtdışı istihdamın Türkiye için yıllık maliyeti yaklaşık 30 milyar TL. Bu rakam, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2015 yılı için öngördüğü bütçe açığının oldukça üzerinde. Kayıt dışılığın azalmasında Sosyal Güvenlik Denetmenleri önemli görevler üstleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu 2011 yılından bu yana KPSS (A) Kariyer şartları ile mesleğe özel yarışma ile 1.300 civarı Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı aldı. Yüzde 50 si yüksek lisans ve doktora mezunu/öğrenimi devam eden, yaş ortalaması 33 olan bu meslek mensuplarından yaklaşık 700 kişisi özlük haklarının zayıflığından ötürü başka kurumlara geçti. Bu durumun düzeltilmediği takdirde maalesef kan kaybının devam edeceği belirtiliyor.

  Yorum Gönder

 1. Ahmet mesut ustun diyor ki:

  Yeni kıdem tazminatı ne zaman çıkacak bilgi

  1. Kürşat udül diyor ki:

   iş sizlik maaşı almak vede yararlanmak istiyorum uzun zaman dır iş siz olduğum için de geçerli bir işim olmadığın dan vede rahatsız olduğum dan epilepsi rahatsızlığı nedeniyle çalisamiyorum saygılar sunuyorum

   1. Site Yönetimi diyor ki:

    Konu ile ilgili İş-Kur ile görüştünüz mü acaba ? 

  Etiketleri :