Yerel Seçimlere çok az kaldı - 2014 HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALDI? ANKET SONUÇLARI BURADA!

2014 YEREL BELEDİYE SEÇİMİ ANKET SONUÇLARI - HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALDI. AKP, MHP, CHP, BDP YEREL SEÇİM OY ORANLARI VE SONUÇLARI. 30 Mart 2014 yaklaşıyor. Tüm Türkiye'nin sandık başına gideceği bu özel günden önce ise anket sonuçları belli olmaya başladı. Peki hangi parti ne kadar oy aldı? Haber.sgk.net sizler için araştırdı ve neticeleri ayaklarınıza kadar getirdi.

Optimar Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, İstanbul'da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu.İşte son seçim anketi sonucu..

Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, son yerel seçim anketlerinde AK Parti'nin yüzde 44,8, CHP'nin yüzde 29,3 oranında çıktığını söyledi.Optimar Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, İstanbul'da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Daşdemir, "Seçim anketlerini birçok belediyenin ve adayın propaganda malzemesi yapmak için kullandığını görüyoruz. Anketler, propaganda malzemesi olmamalı. Anketler hataları görebilmek için fırsattır. Doğru hazırlanmış bir saha araştırmasında, insanlar bir adayı tercih etmediği zaman, oy vermeme nedeni öğrenilebiliyor. Bu da seçime giren Belediye Başkanları için de, adaylar için de büyük bir avantaj. Çünkü sonuçları değerlendirip o doğrultuda bir değişime ve çalışmaya giden aday, hatasını düzeltme imkânı buluyor" dedi.

"CANLI YAYINLARDAN SONRA ÇOK TEPKİ ALIYORUM"

Haber kanallarına sürekli canlı yayın konuğu olarak katılan ve anket sonuçlarını değerlendiren Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, "21 senedir sektörde olan bir araştırma firmasıyız. Katıldığım canlı yayınlardan sonra çok tepki alıyorum ancak bugüne kadar hiçbir belediyenin ve adayın sipariş üzerine elimize tutuşturduğu anketi hazırlayıp, hiçbir siyasinin malzeme olarak kullanmasına alet olmadık. Seçim dönemlerinde aday enflasyonu gibi, araştırma şirketi enflasyonu oluyor. Seçim dönemi mantar gibi ortaya çıkıp seçimden sonra yok olan araştırma firmaları, bir sonraki seçimde yine farklı isimlerle sektöre giriyor ve o seçimden sonra yine isim değiştiriyor. Bu konuda devletin önlem alması gerektiği gibi, kamuoyu ve medya kuruluşları da dikkatli olmalı.

"AK PARTİ BÜYÜK BİR ZAFERLE AYRILACAK"


Optimar Araştırma tarafından 24-28 Şubat'ta yapılan son anketi de değerlendiren Daşdemir, "2014'te yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna verilen yanıtları da aktardı. Ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra oyların dağılımı; AK Parti Yüzde 44,8, CHP yüzde 29,3, MHP yüzde 14,2, BDP yüzde 5,6, BBP yüzde 3,2, Saadet yüzde 1,3 ve HDP yüzde 0,4 oldu. 2007, 2009 ve 2011'de yaptığı tahminlerle her seçimi bilen adam olarak anılan Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, "Seçim değerlendirmeleri ve saha araştırmaları yaparken yerel seçim, genel seçim ayırımı doğru yapılmalı. Her seçim kendi kategorisinde değerlendirilir. AK Parti 2004 seçimlerinde Yüzde 41 alırken, 2009 yerel seçimlerinde ise yüzde 39 almıştı. Bu seçimde ise yüzde 43-44 bandında gezindiğini gördüğümüzden, AK Parti'nin bu seçimlerden de büyük bir zaferle ayrılacağını söyleyebiliriz" dedi.Yorum Gönder

Etiketleri :