Yeni Torba Yasa İle Neler Değişecek ?

Yeni Torba Yasa 2016 Haberleri, Torba Yasa İle Yapılacak Değişikler, 2016 Torba Yasada Neler Var, Torba Yasada Af Var Mı ?..

Tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren yeni Torba Yasa meclise gönderildi. Peki Genel Sağlık Sigortası primi borçlusu gençlerden, çocuklarıyla yaşadığı için 65 yaş aylığı alamayanlara, yatırımcılardan işçilere kadar kadar bir çok konuyu kapsayan yeni torba yasa meclisten geçtiği taktirde hayatımızda neleri değiştirecek.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI
Zorunlu trafik sigortası teminat içeriği sigortacılık ilke ve değişim şartlarına uyumlu hale getiriliyor. Düzenleme ile sigorta şirketlerinin yükümlülüğü azaltılıyor, tazminat yükü daha öngörülebilir hale geliyor. Kazalarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına yapılan destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanması standart hale getiriliyor.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI
Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları siliniyor. 5 milyon gencin yaklaşık 7 milyar lira borcu sıfırlanıyor.

65 YAŞ AYLIĞINDA NELER DEĞİŞECEK?
65 yaş aylığı alan vatandaşlar kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşlarını alabilecek, maaşlarından kesinti yapılmayacak. Yaşlılık aylığı almak için artık hane halkı geliri, maaş alabilme kriterlerine etki etmeyecek.

İŞÇİLERİN YILLIK İZİNLERİ NASIL OLACAK?
İşçilerin yıllık izinlerini 5 defada kullanabilmesine imkan sağlanacak.

İŞVERENE PRİMLER DESTEĞİ 
Sosyal destek alan vatandaşları istihdam eden işverene sigorta primi desteği verilecek. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği belirlenen işverenler, bir yıl süreyle bu maddeyle sağlanan destekten yararlanamayacak.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :