Yeni İnternet Yasası Ne Zaman Uygulanacak? Yeni İnternet Yasası YasaklarıBakan Lütfi Elvan ise internette trafik bilgilerinde içerik olmayacağını söyledi. İnternet yasası ile ilgili tüm merak ettikleriniz burada...
 
İnternet Yasası'nda değişiklik öngören düzenlemeler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Torba Kanun" teklifinin görüşmelerinde AK Parti'nin internetle ilgili bazı kısıtlamaları içeren önergeleri kabul edildi.
 
Buna göre, TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde mahkeme onayına sunulacak, TİB siber güvenlik kapsamında bilgi isteyebilecek, trafik bilgisini ancak suç soruşturması ya da kovuşturması kapsamında adli mercilerce talep edilmesi halinde temin ederek, verecek.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Torba Kanun" teklifinin görüşmeleri devam ediyor.Görüşmeler sırasında AK Parti, internet ile ilgili düzenlemeler içeren önergeler verdi.
 
Kabul edilen önergelere göre trafik bilgisi yeniden tanımlandı. Trafik bilgisi, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abonelik bilgilerini içerecek.
 
TİB Başkanlığı, siber güvenlikle ilgili bilgileri ve mahkemelerce talep edilen trafik bilgilerini içerik, yer veya erişim sağlayıcılardan isteyebilecek. Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcıdan alınarak, verilecek.
 
TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim, onayına sunulan konuyla ilgili 48 saat içinde karar verecek.
 
Komisyon üyelerine bilgi veren TİB Başkanı Cemalettin Çelik, trafik bilgisinde, iletişimin içeriğine ilişkin bilgi bulunmayacağını belirterek, bu verilere göre bir insanın mahkum edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
 
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, AK Parti'nin önergelerine katılmadıklarını dile getirerek, "Ben senin ne yaptığını izliyorum" denilerek, insanların tehdit edildiğini savundu.
 
Veri güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Aksünger, özel hayatın gizliliğinin ihlaliyle ilgili kararları TİB Başkanı'nın değil, savcıların vermesi gerektiğini söyledi. Yetkinin TİB Başkanı'nda olmasının yanlış olduğunu savunan Aksünger, "Binlerce şikayet geldiğinde nasıl 24 saatte mahkemeden karar alacaksınız? Almazsanız suç işlemiş olacaksınız. Bürokratını mahkum eden iktidar var. Siz TİB Başkanlığını yakında bırakırsınız" diye konuştu.
 
Oturuma başkanlık eden Başkanvekili AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de hakim kararının 48 saat içinde verilmesinin Anayasa'nın amir hükmü olduğuna işaret ederek, bu süre içinde karar verilmesinin maddeye eklenmesiyle önergeyi oylattı.
 
BAKAN ELVAN SORULARI YANITLADI
 
Elvan, Meclis'te gazetecilerin İnternet ile ilgili düzenlemelerin de yer aldığı Torba Kanun ile ilgili sorularını yanıtladı. İnternette trafik bilgilerinde ne olacağı sorusuna Elvan, "Telefonunuzla ilgili detay istediğinizde aranan numara, ne kadar süreyle konuştuğunuz gibi 3-4 temel bilgi veriliyor. Dolayısıyla trafik bilgileri bundan ibaret olacak. Birilerinin ifade ettiği gibi, 'şöyle detay bilgiler, içerik olacak', bunlar söz konusu değil. Eğer böyle bir yanlış anlaşılma söz konusu ise bunları giderebiliriz. Bu yönetmelik veya başka şekilde olur ama bu yanlış anlaşılmayı gidereceğiz. Nasıl yapılacağına bakacağız, şu an bir şey söyleyemiyorum" karşılığını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuyla ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Elvan, Meclis'ten geçen kanunun Gül'ün önünde olduğunu kaydederek, "Takdir Sayın Cumhurbaşkanı'nın...Eğer bir yanlış anlaşılma veya trafik bilgilerine yönelik farklı bir anlaşılma söz konusu olacak ise buna açıklık getireceğiz. İçerik olmayacak. Kesinlikle trafik bilgilerinde içerik olmayacak. Ne olacak; IP numarası olur, süre olur, tarih, bunlar olur, başka hiçbir şey olmaz. Biz bununla sınırlı tutacağız. Bir telefon detay bilgisinde yer alan hususlar neyse onun ötesine geçmeyecek" dedi.
 
Elvan, "İki yıl saklanacak denilen bilgiler içinde içerik olamayacak mı?" sorusuna, "Tabii, tabii, içerik olmayacak" derken, düzenlemenin yönetmelik mi kanunla mı yapılacağı sorusuna ise "Şu anda yasa sayın Cumhurbaşkanı'nda. Şu anda bir şey ifade etmemem, şu aşamada mümkün olmaz. Ama rahat olun" karşılığını verdi.
 
Gelişmiş ülkeler de dahil dünyanın bir çok ülkesinde engellemeler yapıldığını ifade eden Elvan, şöyle konuştu:
 
"Kim kalkıp orada engelleme yok diyorsa, doğru söylemiyor. Her tarafta, özellikle yasadışı olan bir takım hususlar internet ortamına düşerse, hakaret, iftira, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi hususlarda da bu tür engellemeler yapılıyor. Avrupa'da da yapılıyor, gelişmiş ülkelerde de yapılıyor. Bizim aslında yapmak istediğimiz, inanın internetin daha sağlıklı kullanımını temin etmek, interneti daha açık hale getirmektir. Biz burada interneti engellemiyoruz. Sansür yok. O kadar mükemmel düzenlemeler, uygulamalar var ki kimse onları görmüyor. Hapis cezalarını kaldırıyoruz, internet sitesinin tamamıyla kapatılmasını, doğrudan kapatılmasını engelliyoruz. Kimse bunları konuşmuyor.
 
Şu an İngiltere'de Google 100 bir kavram ve kelimeyi otomatik olarak engelliyor. Mahkeme kararı mı var bunlarla ilgili? Google engelliyor. 100 bin kelime ve kavram...Aradığınız zaman da 'engellenmiştir' mesajı almıyorsunuz, ne mesajı alıyorsunuz, 'bulunamadı.' Engelleniyor ama bulunamadı mesajı alıyorsunuz. Her yerde var bu. İngiltere'de İnternet Watch Foundation denilen vakıf, kara liste oluşturuyor, bu listeyi internet servis sağlayıcılarına gönderiyor. İnternet servis sağlayıcıları da bunları otomatik olarak engelliyor. Lütfen bunları görelim. Trafik bilgileri... İngiltere'de bugün 2 yıl trafik bilgileri saklanıyor. 1-2 yıl arasında değişiyor. İtalya'da bir yıl saklanıyor. Slovakya'da 6 ay...Kimse bunu konuşmuyor. Avrupa'nın bir çok ülkesinde trafik bilgileri tutuluyor. Almanya hariç çünkü Almanya'da Anayasa Mahkemesi'nin bir kararı var. Almanya hariç diğer ülkelerin hemen hemen tamamında trafik bilgileri tutuluyor. Bunlar hiç konuşulmuyor. " dedi.Yorum Gönder

Etiketleri :