Vergi Borcu olanlar dikkat! Son gün yaklaşıyor

Tarihin en geniş kapsamlı borç yapılandırması için son 2 haftaya girildi. Maliye Bakanlığı: Öğrenim kredisi, yargı, tapu harcı gibi borçları bulunan yaklaşık 2.5 milyon vatandaşa sms gönderiyor. Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 700 bin kişi 16.5 milyar liraya yakın vergi borcunu yapılandırmak için Maliye Bakanlığına başvuruda bulunurken, kalan son 2 haftada ise bu rakamın katlanarak artması bekleniliyor.

Tarihi barıştan yararlanarak emlak, ilan, reklam, temizlik, vergi borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar için 1 Aralık'ta süre doluyor. SSK, Bağ-Kur borçlarının yapılandırma başvuru süresi de 31 Aralık'ta doluyor. Gelir testi yaptırmayan genel sağlık sigortalılarının da 31 Mart 2015 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Yapılan gelir testi geçmişe dönük olarak uygulanacak ve ona göre yeniden yapılandırma yapılacak. Yaklaşık 5 milyon kişiye yapılandırma mektubu gönderen Maliye, borcu olanların son güne kalmadan başvurularını yapmaları çağrısında bulundu. Yasal düzenlemeden yararlanabilmek için öncelikle borcun kesinleşmiş olması gerekiyor. Vergi dairelerine başvuru yapıldığı gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesinden ve posta yoluyla da başvuru yapılabiliyor.

2 MİLYONA ULAŞIR

11 Eylül'de yürürlüğe giren torba yasa kapsamında Kasım'ın ilk haftası itibariyle vergi borcunu yapılandıranların sayısı 1 milyon 700 bin kişi olurken, bu sayının 1 Aralık'a kadar 2 milyona ulaşması bekleniyor. Yapılandırılan borç miktarı da yaklaşık 16.5 milyar lira oldu.

Hazal ATEŞYorum Gönder

Etiketleri :