Türk Işid Militanı'nın İtirafı Tüyler Ürpertti ! ABD’nin radikal Selefi IŞİD örgütüne karşı kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyona Türkiye’yi de dâhil etmeye çabaladığı bir zamanda , Amerikan medyası da örgüte katılmak için Suriye’ye gittiği öne sürülen Türklerle alakalı arka arkaya haberler yapmakda . Haftalık Newsweek dergisinin peşinden ülkenin en itibarlı gazetesi New York Times (NYT) da Başkent Ankara ’da Hacı Bayram semtinde önce örgüte dahil olan daha akabinde da ayrılan bir Türk’le ve semt sakinleriyle görüşerek manşetten bir haber yayımladı. Hacı Bayram’ın IŞİD mensupları tarafından eleman devşirmek için merkez haline getirildiğini savunan gazete, bölgeden bu zamana kadar Suriye’ye gidenlerin sayısının 100’ü bulduğunu iddia etti.

    NYT’ye açıklama yapan semt sakinleri, bölgeden Suriye’ye savaşmaya ilk gidenlerden Oğuzhan Gözlemcioğlu isimli kişinin IŞİD’in üst düzey komutanı haline geldiğini ve kısımda eleman toplama çalışmalarına devam ettiğini anlattı. Haberi ABD baskısında manşet yapan, uluslararası baskısında ise tekrar birinci sayfadan çok büyük gören gazete, Muhammed Salif takma ismini kullanmaya başlayan Gözlemcioğlu’nun sık sık Başkent Ankara ’ya ve başka yerlere geldiğini, beraberinde militan adaylarıyla döndüğünü aktardı. Mehmet Arabacı isimli bir Hacı Bayram sakini, Gözlemcioğlu’nun silahlarla çektirdiği fotoğraflarının gençler arasında popüler olduğunu belirtti .
    Gazeteye yalnızca ismini veren 27 yaşındaki eski bir uyuşturucu bağımlısı Can, 10 çocukluk arkadaşıyla beraber IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya gitti. Burada 15 gün eğitim alan Can’a, ancak bir adamı canlı canlı gömmelerinin peşinden ‘tam bir IŞİD savaşçısı’ olduğu bildirildi . Örgütün işlediği katliamlara şahit olduktan akabinde pişman olan ve 3 ay akabinde iki arkadaşıyla beraber geri dönen Can, gazeteye, militanların Kur’an’ı kendi çıkarlarına göre yorumladıklarını anlattı.
    NYT muhabirinin konuştuğu bir esnaf ise IŞİD’e tamamıyla takviye verdiğini ortaya koyarak , oğulları yeterince büyüyünce onları savaşmak için Rakka’ya göndereceğini söylüyor. Muhabirin şahit olduğu bir diğer sahnede ise IŞİD tarafından kafası kesilerek öldürülen ABD´li gazeteci James Foley hakkında on yaşlarındaki çocuğuyla açıklama yapan bir baba, “O bir ajandı ve ölmeyi hak etti.” diyor. Çocuk ise babasına, “Bu ülkenin kâfirleri gazeteciler, hepsini öldüreceğiz.” sözleriyle karşılık veriyor. Taraf Gazetesi, evvelki gün manşetten ABD’li emniyet uzmanlarının Türk muhataplarına IŞİD’in İstanbul, Başkent Ankara ve Konya’da “uyuyan hücreleri” olduğunu ilettiği ve terör saldırıları tehlikesine dikkat çektiğini acıklamışdı . Geçen hafta Newsweek’te yayımlanan bir makalede de IŞİD’in İstanbul ve İzmit Dilovası’ndan onlarca kişiyi savaşmak için Suriye’ye götürdüğü iddiaları yer almıştı.

 zaman gazetesiYorum Gönder

Etiketleri :