Torba Yasa'da 15 müjde var!

10 gün içinde Meclis'e gelmesi beklenen tasarıda yer alan değişikliklere ulaşıldı. Sadece memurların değil işçilerin de sorunlarını giderecek yasa tasarısındaki değişiklikler emekli olacakları da etkileyecek.

Tüm 4B'liler kadroya geçiriliyor

4B statüsüne göre sözleşmeli çalışanlar kadroya geçiyor. Böylece 4B uygulaması fiilen sona eriyor. 4B'li istihdam zaruri hallerde 3 aylık veya 6 aylık önemli projeler bazında kullanılacak. Proje bitiminde sözleşmeli çalışanın iş akti fesih edilecek. Yüksek sözleşme ücreti ödenecek. Burada görev yapmak kazanılmış hak sayılmayacak.

4C'liye kadro

Başta TÜİK olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ile özelleştirme mağduru olarak nitelendirilen 4-C statüsünde istihdam edilenler, öğrenim durumlarına göre çalıştıkları kurumda kadroya geçecek.

Üniversiteli işçilere tercih hakkı
KİT'lerdeki sözleşmeli personel ile kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde istihdam edilen yüksek öğrenim mezunu personelin, 6 ay içerisinde müracaatları halinde kadroya geçmeleri sağlanacak.

Memurlar sınavla müfettiş olabilecek
Memurlara bulundukları kurumda kariyer unvanlı müfettiş ve uzman unvanlı kadrolara atanabilmek için sınav düzenlemesi geliyor. Böylece yaş şartı aranmadan müfettiş olunabilecek.

Bürokrasi yenileniyor
Kamuda görev yapan valiler, genel müdürler, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları ve üst düzey yöneticilerin görevlerine son veriliyor. Görevi sona erenlerden müsteşarlar Başbakanlık müşavirliğine, müsteşar yardımcıları ve genel müdürler ise bakanlık müşavirliğine atanmış sayılacak. Tüm bürokrasi baştan aşağı yenilecek. Memur sendikaları ise bu düzenlemeye karşı çıkıyor.

İzin süresinde adalet
399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel ile memur arasındaki izinlerde eşitsizlik gideriliyor.

Yeni Ceza
En az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlara, yıllık izin verilecek. Yükseköğretim disiplin kurullarında sendika temsilcisi bulunacak. İLKSAN üyeliği isteğe bağlı olacak. Uyarma ve kınama cezaları tarihe karışırken aylıktan kesme cezası vermek kolaylaşıyor.

Kıyafet özgürlüğü gelecek
Devlet memurlarının bıyık, saç gibi görünümlerini düzenleyen yönetmelik değişiyor. Memurların kılık kıyafetlerine esneklik sağlanıp özgürlük gelecek.

Kadın memura gece nöbet yok
Kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kadın memura, daha az gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilecek.

Sigorta geliyor
Kamu görevlilerine rücu edilen tazminatlara karşılık kurum tarafından mali sorumluluk sigortası yaptırılacak.

İşsizlik sigortası kesilmeyecek
Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden kesilen işsizlik sigortası primi kesilmeyecek.

Dengeli tayin

Kamu kurum ve kuruluşları hizmet ihtiyaçları çerçevesinde kamu personelinin ülke geneline dengeli dağıtımını sağlamak üzere, eğitim ve öğretim hizmetleri, din hizmetler sınıfı, yönetici gibi personelini kendi atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine göre tayin edebilecek.

Doğum izni 24 hafta oluyor
Getirilen düzenleme ile Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra 16 hafta olmak üzere toplam 24 hafta ücretli analık izni verilecek. Doğum izni 6 aya çıkarılıyor.

Taşeron zulmü bitiyor
Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. 1 yılı dolduran işçi izin hakkı kazanacak.

Emeklide kazanacak
657 Sayılı kanundaki özellikle ücret sisteminde ve derece kademe gibi uygulamalarda yapılacak değişiklikler emeklileri de direkt ilgilendirecek. memurlar böylece emekli olacakları zaman daha yüksek tazminat ve maaş alma imkanına kavuşacak.

Maaşlar artacak

Torba Kanun ile, 1 derece verilmesi uygulamasından yararlanmayan memurların sorununu çözüyor. 15 Ocak 2005'ten sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilecek. Getirilen düzenleme ile 15 Ocak 2005'ten önce görevde olan memurlarla bu tarihten sonra memuriyete girenler arasında var olan derece farklılığı gideriliyor. Artık yeni başlayan memurlar bir derece uygulamasından faydalanarak memuriyete başlayacak. böylece memurların maaşlarında ve ilerde emekli olduklarında alacakları ücretlerde artış olacak.Yorum Gönder

 1. zz diyor ki:

  Yine sskalı işçilere bişiye yok biz bu ülkenin evlatlıyız herhalde arkadaş

  1. öz diyor ki:

   Yine sskalı işçilere bişiye yok biz bu ülkenin evlatlıyız herhalde arkadaş

   1. ali Erensoy diyor ki:

    Ben is yerinde diger isci tarafindan doner bicagiyla saldiriya ugradim 2aylik raporum vardi raporlu iken 1.ayinda isten cikarildim sucsuz oldugum halde yarali ve canima kast ettigi halde is yeri 29 dan cikis verdi issizlik maasi dahi alamadim ne olacak simdi 8 yillik gecmisimi hice mi sayayim...hak adalet nerede isciye kim sahip cikacak

    1. ben ve yine ben diyor ki:

     her hak memurun biz kaçıncı sınıf vatandaşız eski adı kölelik yeni adı işçi olannlardanız sabdık başına gimeyecem artık

     1. yakup akbulat diyor ki:

      1981 yılında işe girisim torba yasada pirim borçlanması varml sgk işçi olarak çalışıyorum 3000 günüm var

      1. cilekeş emekli diyor ki:

       680 tl ile emekli oldum 2013 tarihinde bn bu parayla nasıl gecinecem bizlere zam yokmu bekletimiz bu yanda

       1. Serdar diyor ki:

        Biz af istiyoruz gerisi boz

        1. meryem kotan diyor ki:

         ben22 yıldır 3 vardiya sistemınde calışıyorum makına başında 7 yıl daha calışacam hakkımı helal etmiyorum emeklilik istiyorum

         1. ZZ diyor ki:

          arkadaşım önce memur olman lazım olmadan yok.her hak memura var bizde bak görürsün bu 6 ay doğum iznide memura olacak orada yazmışlar çünkü memur kadına diye...

          1. ZZ diyor ki:

           şimdi daha öncede süt izni günlük 3 saate çıktı dediler ama sadece memur olan anneye imiş.memurun bebeği bebek bizimki değil onun ihtiyacı 3 saat benim 1,5 ne saçma birşey dikkatimi çekti bu doğum izninide memur kadına diye yazmışler onlar memur biz eşşek öylemi.bencede tam tersi memur akşama kadar yatar bizler çalışırız bunun ıspatı çok fazla var.her hakkı alır akşama kadar yatar iş yaptıramazsın kollanıyorlar ya bizler deli gibi çalışırız 3 kuruş maaş alırız.daha ne diyeyimki ben.

           1. TÜLİN SEFER diyor ki:

            sgdestekprimi borcu olan işyerleri için örnegin emekli kapıcı çalıştırmış apt v.s yeni torba yasada af veya yapılandırma yok mu

            1. Murat bahadır diyor ki:

             İşallah bu sefer taşeron çözülecek, çok merakla bekliyoruz bizlere hangi hak verilecek. Hükümete güveniyoruz.

             1. yasemın yucel diyor ki:

              torba yasasında kadınlara doğumdan sonra ssklı olanlara bogum borçlanması varmı bızler onu bekliyoruz başbakanım hanı kadınlarıdarı duşunuyosunuzya bızlerede bu hakı verın

              1. ali ak diyor ki:

               sizin müjde dediğiniz buysa..........içine........

               1. mehmet taş diyor ki:

                hükümetten ricamız sadece memur deil biz asgari ücretlileride birazcık düşün sünler cünkü 800 tl gecimmi olur

                1. MEK.KALYONCU diyor ki:

                 taşeron firmalarda çalışan lisans mezunlarına 4b lilerdekine benzer adil bir düzenleme yapilabilinir mi ?

                 1. MEK.KALYONCU diyor ki:

                  taşeron firmalarda çalışan lisans mezunlarına 4b lilerdekine benzer adil bir düzenleme yapilabilinir mi ?

                  1. yaren yasar diyor ki:

                   emeklilikte yaşa takılanlara 2013 te ne olur müjdeli haberi verin artık. çok mağduruz.yalvarırım.

                   1. HÜLYA SAKA diyor ki:

                    hani yasdan emeklilik bekleyenler sgk primi ödemeyecekti emekli yapmiyorsunuz bari prim almayin

                    1. yasemın yucel diyor ki:

                     torba yasasında kadınlarada hak verılmelı bızlerde doğum dorclanmasıdan yaralanmak ısyıyoruz bızlerın bakacak kımsesı olmadıgıdan çocuklarımızı büyüttükten sonra çalıştık bızler ne bakıcıya nede kıreşe vere bıldık aldığımız maaş anca kendımızı ıdare edıyodu şimdı bizlerıde duşunsun devletbızlerede hak verımeli kadınların ayaklarınnı usyunde dursun artık kocalarına muttac kadınlar olmayalım kadınlar şittet gormesın

                     Etiketleri :