Torba Yasa 4/C Kadro Haberleri ( 4/C'lilere Kadro Var Mı? Torba Yasa Son Durum )Konya milletvekili Mustafa KALAYCI, Torba Kanunun 57 nci maddesi üzerinde yaptığı konuşmada kadro bekleyen ama beklentileri karşılanmayan kamu çalışanlarına değindi.

Torbada kadro beklentileri karşılanmayan kamu çalışanları

Kalaycı torba kanun ile kamuda çalışan taşeron işçilerin; 4/c’li personelin, vekil ebe hemşirelerin, aile sağlığı çalışanlarının, rehber ve usta öğreticilerin, yine hayal kırıklığına uğradığını belirtirken konuşmasına şöyle devam etti:

“Kamuda çalışan taşeron işçiler açtıkları davaları kazanmalarına rağmen üç yıldır kadroya alınmamaktadır.

Kamu çalışanları arasında en kısıtlı haklara sahip olanlardan biri 4/C'lilerdir. 4/C'li personel aynı işte aynı görevi yaptıkları kadrolu personellere göre hem bazı haklardan mahrum hem de maaşları çok düşük durumdadır.

Diyorlar ki: "4/C'lileri işe aldık, istediğimiz parayı veririz, istediğimiz gibi çalıştırırız, istediğimizi yaparız." Anlayış bu. AKP'nin köle çalıştırma anlayışı burada kendini göstermektedir.

Aynı yerde aynı işi yapmalarına rağmen, kadrolulara göre çok düşük maaş verilmesinin, ayrımcılık yapılmasının hiçbir izahı olamaz.

Biliyorsunuz, geçen yıl temmuz ayında torba kanunla sözleşmeliler ve vekil Kur'an kursu öğreticileri memur kadrolarına alınmıştır.

Ancak AKP zihniyeti yine en iyi bildiği şeyi, haksızlığı, ayrımcılığı, eşitsizliği ve adaletsizliği yapmış ve bazı kamu çalışanlarını mağdur etmiştir.

Bu Kanunla 4/C mağdurları boynu bükük bırakılmıştır. Rehber ve usta öğreticiler ile ücretli öğretmenler görmezden gelinmiştir. Vekil ebe hemşireler, aile sağlığı çalışanları hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Vekil imamların ve vekil müezzinlerin sevinci kursağında bırakılmıştır. Vekil imamlar ve vekil müezzinlerin de kadroya alınması Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmişken Genel Kurulda AKP Grubunun önergesiyle çıkarılmıştır.

Düşük ücretle çalışan vekil imam ve vekil müezzinlerin hakları elinden alınmıştır. İmam ve müezzinlerin bile emeğini sömürüyorsunuz.

Vekil imam ve vekil müezzinlerin haklarını niye yediniz? Tam kadroya alınırken niye engellediniz, gerekçeniz nedir, açıklayın.

Hâlen AKP'nin hazırladığı broşürlerde kadro verildiğinden bahsedilmektedir. Niye insanları kandırıyorsunuz? Niye vekil imamlara ve vekil müezzinlere kadro vermiyorsunuz”

meclishaberYorum Gönder

 1. vekil diyor ki:

  artık şu kadro yu verin alah rızası için

  1. ramazan korkmaz diyor ki:

   kadroyu alacağız çaremiz yok

   Etiketleri :