Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
Torba Yasa içerisinde neler var ve bu Yasa ne zaman çıkacak? Gelin haber.sgk.net aracılığıyla bunu hep birlikte öğrenelim. Torba Yasa hakkındaki tüm bilinmeyenler sizlerle.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği ve artık yasalaşması gerektiğine inandığı Torba Yasa ile ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Torba Yasa içerisinde milyonlarca kişiyi sevindirecek gelişmeler var fakat bu yasa bir türlü yasalaşmıyor ve bekletiliyor. Torba Yasa ne zaman yasalaşır bilinmez ama içerisinde yer alan özel detaylar gerçekten çok önemli. Torba Yasa içerisinde yer alması gereken tüm detaylar şimdi haber.sgk.net'de.

TAŞERON İŞÇİYE GÜVENCE

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. TAŞERON işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılırken, kıdem tazminatı yolu açılacak. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak.

YAŞI BEKLEYENE SAĞLIK MÜJDESİ

Emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılacak. Prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını tamamlayıp emeklilik için yaşı bekleyenler, işsiz kaldıklarında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alabilecek.

GSS BORCUNA AF


GSS borçlularına af gelecek. Buna göre; gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA YENİ HAKLAR


Kamu çalışanları ile ilgili önemli düzenlemeler yapılacak. Disiplin cezaları affedilecek. Özelleştirme nedeniyle kamuya geçen personel kariyerlerine uygun yerlere atanacak. Sümer Holding'teki işsizlik sigortası kesintisi kaldırılacak. İş ve meslek danışmanlarının ek ödemeleri artırılacak. Nöbetçi memur uygulamasına son verilecek. Adliyelerde çalışan personele fazla mesai verilecek.

EMEKLİ 3 KONUYA KİLİTLENDİ


Emekliler ve emekli adayları 3 konuya kilitlendi. Emeklilerin gündeminde intibak ve promosyon var. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar da emeklilik imkanı bekliyor. Sayıları yaklaşık 10.5 milyon olan emeklilerin gözü kulağı banka promosyonunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da masaya oturmasını isteyen emekliler, promosyonda iyi bir rakam üzerinden anlaşma sağlanmasını ve en kısa sürede ödemelerin başlamasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde intibak da var. Yeni intibak düzenlemesi gerçekleşirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşlarında artış gerçekleşecek. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ancak prim gününe takılanlar, Çalışma Bakanlığı'nda başlatılan çalışmanın tamamlanmasını bekliyor. Eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanların sayısının yaklaşık 100 bin olduğu belirtiliyor.

BAĞ-KUR BORCU SİLİNECEK

BAĞ-KUR prim borçlusu, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek.

11 Nisan 2014 Cuma 09:42

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mustafa dolek 12 ay önce

bi an once çıksın artık sayın başbakanım

Misafir Avatar
şerife yaman 12 ay önce

ben 1980 3 aykadar sigortam vardı birdebirde 13 yıl önce250 gün var yaşım 48 torba yasa çıkarsa bende emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
ayhan can 12 ay önce

çıkmaz ayın sonunda çıkacak inşalla

Misafir Avatar
kismet 12 ay önce

Ne zaman ckack bu yasa

Misafir Avatar
erbay varol 12 ay önce

bedelli askerlik mutlaka bu torbada yer almalı, yüzbinler insan bekliyor başbakanım.

Misafir Avatar
Rifat yardımcı 12 ay önce

Ya bir an önce şu yasayı çıkar sayın bakanım yaşı yıl şartlarını tamamlamış ancak pirim eksiği olanlar hemen emekli olması lazım çünkü bu insanlar yaşlı artık calisamiyorlar

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku