Teşeron İşçiler Kadro Alınca Memur Mu Olacak ?

Taşeron İşçiler Kadroya Nasıl Alınacak, Taşeron İşçiler Memur Statüsündemi Olacak, Taşeron İşçilere Memurluk mu Verilecek, Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması ile İlgili Detaylar...

Yüzbinlerce taşeron işçinin umutla beklediği kadro açıklaması bizzat başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. Şimdi tüm taşeron işçiler yasanın işleyişini ve gelecekte konumlarını merak ediyorlar. Akla en çok takılan soru ise taşeron işçilerin nasıl bir statüde kadroya alınacağı. Taşeron işçiler memur olarak mı kadroya alınacak, yoksa başka bir konumda mı ?.. 

Hükümetin açıklaması ilk aşamada asıl iş yapan 200 bine yakın taşeron işçisinin kadroya geçirileceği yönünde. Sonrasında ise tüm taşeron işçilerin peyderpey kadroya geçirilmesi vaadediliyor. Vaadediliyor diyoruz, zira bunlar karar alınmış olsa da henüz yasalaşmamış, icra edilmemiş sözler. Sonuçta bunların önemli bir kısmı yasal değişiklik gerektiriyor.

Taşeron İşçiler Kadroya Alınınca Memur Mu Sayılacak ?
Açıklamalardan anladığımız kadarı ile kadro verilecek taşeronların bir kısmı 657’nin Geçici İşçi statüsüne (yani 4/c’ye), bir kısmı ise diğer kamu görevlisi statülerine geçirilecek.

Son TÜİK verilerine göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 650 bin ile 740 bin taşeron işçi var. Halk arasında sanıldığının aksine bu taşeron işçilerin memur olacağı anlamına gelmiyor. Taşeron işçilerinin kamunun kadrolu işçisi statüsüne alınması söz konusu… Yani bu kişiler için SSK’lı olma sürecek, emeklilik koşulları SSK’ya göre belirlenecek. 

Başbakanın açıklamalarının satır aralarından okuduğumuza göre KPSS şartının gevşetilerek belirlenecek şartları taşıyan bir kısım taşeron işçisinin memur statüsüne geçirilmesi de söz konusu olabilir. Ancak uygulamanın ayrıntıları ancak yasal değişiklik yapılınca ortaya çıkacak.

Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Hangi Yeni Haklara Sahip Olacak ?
Esasen bunlar da çıkacak yasaya göre belirlenecek… Hangi haklara sahip olacaklarını bekleyip göreceğiz…
Ancak şunu söylemek mümkün: Kıdem tazminatlarının kaç taşeron değişmiş olursa olsun kamuda çalıştıkları yıl kadar hesaplanacağının altını çizmek gerek. Bu konuda düzenleme geçen yıl Torba Yasa’da yapılmıştır.
Kadroya alınan işçilerin maaşlarında artış yapılması planlanmıyor. Daha önce taşeron şirketle yaptıkları iş sözleşmesi hükümleri ile çalışmaya devam edecekler…
Tarihi nitelikte bir adım olan taşerona kadro konusunda yapılacak yasa tasarılarını yakından izlemeye ve siz okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz…

 Yorum Gönder

  1. demet gül diyor ki:

    İs kur araciligi ile 3,4 yada 9 aylik isciler ne olucak bunlar hic gundemde yok yazik degilmi o insanlara yani bizlere dusunen kim

    Etiketleri :