Taşerona Kadroda Şartlar Belli Oluyor

Taşeron İşçiye Kadro Haberleri, Taşeron İşçiye Kadro Ne Zaman, Teşrona Kadroda Son Durum, Taşeron Yasası 22 Mart 2016, Taşeronların Kadroya Alınma Şartları Nelerdir ?..

Yüzbinlerce taşeron işçinin dört gözle beklediği taşerona kadro düzenlemesinde son yaklaşılıyor. Hatırlanacağı üzere hükümet daha önce 21 mart tarihini işaret etmişti. Bu tarihte taşeron işçiler önemli açıklamalar beklerken, gün sessiz geçti. Taşerona kadro verilecek mi sorusunun son dakika yanıtı ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş, taşeron asıl işçilere kadronun şartını açıkladı.

1 Kasım seçimler öncesi AK Parti Hükümeti'nin çalışma hayatına ilişkin verdiği en büyük vaatlerden biri olan 'taşeron işçilere kadro' tartışmasında dün önemli gelişmeler yaşandı.Taşerona kadro yasasının detayları basına sızdı. Düzenlemeye göre, asıl işi yapan taşeron işçiler kadroya alınacak. Düzenlemeden 150-200 bin işçinin yararlanması beklenirken, 100'e yakın kurumda istihdam yaratılacak.  Peki TBMM gündemine getirilen taşeron konusunda, yeni düzenlemeyle birlikte taşeron işçilere getirilen haklar neler? 

TAŞERON İŞÇİLERE NE ZAMAN KADRO VERİLECEK?
Taşeron işçilerin kadro haberi için heyecanla kararını beklediği Ankara'dan kesin sonuç henüz çıkmadı. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın daha önce 21 Mart'ta taşeron asıl işçi listelerinin ilan edileceği yönündeki açıklamaları taşeron işçileri heyecanlandırmıştı ancak taşeron işçilere kadro verileceğine ilişkin 'çalışmalarınd evam ettiği' belirtildi.

TAŞERONA KADRO KONUSUNDA KURTULMUŞ'TAN '1 KASIM' AÇIKLAMASI
Taşeron kadro ve taşeron asıl işçi listesi kimleri kapsıyor sorununu sorulduğu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili olarak da kanun düzenlemesi üzerinde ise çalışma devam etmekte" açıklamasıyla yetindi. 

TAŞERON İŞÇİLER HANGİ KURUMLARA ALINACAK?
Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor. Kamu kurumları inisiyatif kullanarak taşeron işçi çalıştıramayacak. İşçilerin kadroya alınacağı kurumlar arasında Meclis, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Anayasa Mahkemesi, HSYK, MİT, bakanlıklar, Emniyet ve Hazine de yer alıyor. Hükümet, alt işverenlik kapsamında asıl işlerde çalışanların kadroya alınma koşulları, süre, uygulamaya ilişkin esasları belirledi.

Taşeron işçiye kadro konusunda bazı başlıklar şöyle:
-Yasal düzenlemenin ardından kamuda asıl işi yapan taşeron işçiler kadroya alınmaya başlayacak.
-Belirlenen koşulları taşıyan işçiler incelemenin ardından 3 ay içinde kadroya alınacak.
-Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor.
-Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek. Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik ortadan kaldırılacak. Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.
-Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak. Kamu kurumlarındaki taşeron işçilerden belli özellikleri taşıyanlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

TAŞERON İŞÇİ SOSYAL HAKLAR İYİLEŞİYOR İZİNLER ARTACAK
Yapılan çalışma kapsamında öncelikle çalışma şartları iyileştirilecek, yıllık izinlerde de düzenlemeye gidilecek. Esas işte taşeron çalıştırılamayacak. Yardımcı işler hizmet alımı yoluyla yapılacak.
-Kadroya alınması için işçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.

 Yorum Gönder

Etiketleri :