Taşerona Kadro Düzenlemesinde Son Dakika Değişikliği

Taşerona Kadroda Son Durum Son Gelişmeler, Taşerona Kadro Şartları Nelerdir, Taşerona Kadroda 1 Ocak 2016 Değişikliği...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizzat müjdesini verdiği taşerona kadro düzenlemesinin ardından gün geçmiyor ki yeni bir gelişme yaşanmasın. Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak, taşeron işçilerin statüleri ne olacak, taşeron işçilerin kıdem tazminatları derken bu soruların hepsinin birer birer yanıtını buldu. Sıra geldi hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağına. 

Taşeron kadro yasasının Meclis'e gelmesi beklenirken, hükümet bu konu ile ilgili olarak bir son değişikliği yaptı. Daha önce 1 Kasım 2015 tarihinden önce çalışıyor olma şartı esnetilerek, 1 Ocak 2016 olarak değiştirildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron kadro kapsamının genişletilebileceğini sinyalini verdi.

1 KASIM ŞARTI İPTAL OLUYOR
Hazırlanan yasal düzenleme 1 Kasım 2015’ten önce taşeron olarak çalışanları kapsıyor. Milletvekilleri bunun değiştirilmesini, yasanın yürürlüğe giriş tarihinin 1 Ocak 2016 ya da yasanın yürürlüğe girdiği tarih olarak yapılmasını istediler. Bakan Ağbal bunu değerlendireceklerini söyledi. Bu gerçekleşirse tarihte kapsam genişletilmiş olacak.

MEVSİMLİK TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VAR MI?
Milletvekilleri mevsimlik çalışan taşeron konusunu da gündeme getirdiler. 6 aylık çalışanlar olduğunu söylediler. Ancak yasanın en az 12 ay çalışanlar için geçerli olacağını, dolayısıyla işin niteliği nedeniyle 12 aylık çalışma süresini doldurmayanların mağdur olacağını ifade ettiler. Bakan Ağbal, sözkonusu çalışanlar için 12 aylık çalışma şartının esnetilebileceğini söyledi.

TAŞERON KADRO SINAVI NASIL YAPILACAK?
Sınavların nasıl yapılacağı da merak konusu. Ağbal, sınavların da kurumlarca yapılmasının öngörüldüğü bilgisini verdi.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :