Taşeron işçilerin yeni düzenlemeleri

Türkiye Gazetesi'nden Cenk Esen'in haberine göre, Hükümet, yeni kıdem tazminatı sistemini öncelikli olarak taşeron işçiler üzerinde denemeyi planlarken, uygulamanın ilk detayları da ortaya çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2 milyon taşeron işçiye yönelik alt işverenlik düzenlemesine göre, şu anda her yıl 'girdi-çıktı' yapılması sebebiyle kıdem hakkı kazanamayan işçilerin problemi çözülecek.

Sözleşme sürelerine 3 yıl sınırı getirilecek. Kıdem tazminatı primi işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak.

Mevcut sistemde, kıdem tazminatına hak kazanmak için aynı işverene bağlı çalışma süresi dikkate alınıyor. Bireysel kıdem hesabına geçilmesiyle, bütün işçiler bu haktan yararlanacak.

Bu kapsamda taşeron çalışanların sözleşme sürelerine müdahale edilecek. Hizmet alım sözleşmeleri en az 3 yıllık yapılacak. Sözleşme süresinin uzaması sonucu işçiler iş kanunundan doğan haklarını kazanacak.

Böylece, sendikal haklar ve toplu iş sözleşmesi yapılması imkânı elde edilecek. Bakanlığın düzenlemesine göre, yeni sistemle, mevcut çalışan işçilerin kazanılmış hakları korunacak.

Bütün işçiler kıdem tazminatından yararlanılacak. Kıdem primi işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, bireysel emeklilik sistemi içinde nemalandırılacak.

İş sözleşmesi devam eden işçilere, mevcut hali ile devam etme ya da yeni sisteme geçme hakkı tanınacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girenler, yeni sisteme tabi olacak.

Mevcut düzenlemeyle taşeron çalışanlar, her yıl işverenin değişmesi nedeniyle yıllık izne de hak kazanamazken, yeni sistemle bu sıkıntı da çözülecek.

Artık alt işverenin yanında çalışan işçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak. Yeni sistemde, alt işveren değişse de işçi yıllık izne hak kazanacakYorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Taşeron işçilerin yeni düzenlemeleri

Türkiye Gazetesi'nden Cenk Esen'in haberine göre, Hükümet, yeni kıdem tazminatı sistemini öncelikli olarak taşeron işçiler üzerinde denemeyi planlarken, uygulamanın ilk detayları da ortaya çıktı. Çalışm...

Taşeron işçilerin maaşı ne kadar olacak?

Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Kamu Personelleri Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı N. Hakan Aydın, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenlemeler ve düzenlemenin içeriği hakkında aç...

Taşeron işçilerin sorunlarını çözecek Yasa çıkıyor!

Memurhaber.com - Yaklaşık 1.7 milyon taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. ÇALIŞMALAR NİSAN AYINDA TAMAMLANAC...

2014 TAŞERON İŞÇİ YASASI - Taşeron işçilere kadro son durum son haberler

2014 TAŞERON İŞÇİ YASASI - Taşeron işçi yasası ne zaman çıkacak? Taşeron işçi kadroya girecek mi? 2014 TORBA Yasada Taşeron işçiler. Binlerce taşeron işçinin beklediği taşeron işçi yasasında son duru...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat