Taşeron İşçilerin Kadrosu ve Diğer Hakları Nasıl Olacak ?

Taşeron İşçi Kadrosu Son Durum, Taşeron İşçiler Memur Mu Oluyor, Taşeron İşçiler Kadroya Nasıl Alınacak, Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatları, Taşeron İşçi Sözleşmeli Personel Mi Olacak, Taşeron İşçile Sınavla Mı Alınacak ?..

22 Mart'tta bizzat başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından verilen taşerona kadro müjdesi yüzbinlerce taşeron işçiyi sevindirirken, yıllardır beklediği müjdeyi sonunda alan bu işçiler kadroya nasıl alınacaklarını, statülerini, haklarını, kıdem tazminatlarını, maaşlarını ve buna benzer daha bir çok konuyu merak ediyorlar. Bizler yaptığımız haberler ve araştırmalar doğrultusunda mümkün olduğunca konuyu sıcak tutmaya ve sizleri aydınlatmaya şalışıyoruz. Bugün kü makalemizde de yine taşeron işçilerin yeni hakları, kimlerin taşeron işçi yasası kapsamına dahil oldukları, bu işçilerin sınavlamı yoksa direk olarakmı alınacağı hakkında bir çok başlığı sizler için yanıtlamaya çalışacağız...

Taşeron İşçi İçin Yeni Bir Statü Geliyor
Şu an itibarı ile kamuda personel çalıştırma statüsü olarak dört ana unsur bulunuyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesi “Kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür” diyor. Buna göre kamu görevleri;  
1-MEMURLAR
2-SÖZLEŞMELİ PERSONEL
3-GEÇİCİ PERSONEL
4-İŞÇİLER  eliyle gördürülüyor.
Bakanın açıklamasına göre kamu taşeron işçileri ne memur ne sözleşmeli personel ne geçici personel ve ne de daimi işçi olacaklar. 
Bu istihdam şekillerine bir beşinci unsur daha ekleniyor: “Özel statülü sözleşmeli personel“, işte taşeron işçileri bu yeni statüye göre istihdam edilecekler. Yani taşeron işçileri ne memur ne sözleşmeli personel ne geçici personel ve ne de işçi olmayacaklar, “Özel statülü sözleşmeli personel” sayılacaklar. 

Kadro Yok Sadece Pozisyon Var
Kamu taşeron işçileri memur veya işçi yapılmayacaklarına göre bir kere “Kadro” ifadesini aradan kaldırmamız gerekiyor.  
“Kadro” ifadesi sadece memurlar ve daimi işçiler için söz konusudur. Devlette sözleşmeli personelin veya geçici personelin kadrosu olmaz, pozisyonu olur ve bu yeni statünün de kadrosu söz konusu değil, teşkil edilecek yeni pozisyonlar söz konusu. Bu nedenle “Kadro” kelimesi bu konuda “Galat” durumunda.

Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Maaşları Ne Olacak ?
Bu taşeron işçilerine özgü yeni statüde “ücret” unsuru da taşeron işçisiyken en son aldığı ücreti olacak. Yani başlangıçta ücret bakımından bir değişiklik olmayacak, bu da taşeron işçisinin içini buruklaştıracak ilk etken. Hele ki ilk bakışta kamuda "asıl işi" yapan taşeron işçilerinin bu konuda mağduriyeti söz konusu. Zira bu işçiler dava açarak konumunu kanıtlayıp asıl işçi kadrosuna geçip onlar kadar ücret ve diğer haklara sahip olabilecek iken asıl iş ve yardımcı işlerin aynı torbaya konması nedeniyle ücret bakımından emsali kadrolu çalışanlar kadar ücret alma hakkı bakımından eksik kalmış olacaklar. Sigortalılık statüsü bakımından da tıpkı kamudaki sözleşmeli personel (399 sayılı KHK’ye tabi sözleşmeliler hariç) gibi, geçici personel gibi, işçi personel gibi 4/1-a sigortalısı sayılacaklar. Yani bugüne kadar taşeron işçisi iken var olan 4/a (SSK) sigortalılığı statüsü devam edecek. 
Memurlar ise bilindiği üzere 5510/4-c sigortalısı. 

Hangi Taşeron İşçiler Kadroya Nasıl Alınacak ?
Halen kamu kurumlarındaki taşeron işçilerinden;
*Kamu kurumlarında taşeron işçisi olarak 1 Kasım 2015 tarihinin öncesinden beridir kamu taşeron işçisi olarak çalışıyor olmak,
*Emeklilik yaşı gelmemiş olmak
*Açılacak sınavda başarılı olmak
Koşullarıyla kamuya geçiş mümkün olacak. Geçici ve kısmi süreli çalışanlar da bu haktan faydalanabilecek. Ancak bu şartların sağlanması sırasında 720 bin kişinin önemli bir bölümü elenmiş olacak.
 

İş Garantisi Sınırlandırılacak
“Özel statülü sözleşmeli personel” tıpkı geçici personel gibi bu şekilde dilediği kadar çalışamayacak, emeklilik hakkını elde ettiğinde sözleşmesi sona erdirilecek. Ama emeklilik hakkını elde edinceye kadar çalıştırılmaları performanslarına ve verimlerine bağlı olarak üçer yıllık sözleşmeleri yenilenmeleri biçiminde olacak. Sözleşmelerin uzatılmasına dair esaslar çıkartılacak yasada ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla ortaya konacak.

 

 

 

 


 

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :