Taşeron İşçilere Kadro Ne Zaman Verilecek, Tarih Belli Oldu Mu ?

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması ile İlgili Son Gelişmeler, Son Dakika Taşeron İşçi Haberleri, Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Alınacak ?..

Kamuda çalışan yüzbinlerce taşeron işçinin merakla ve umutla beklediği kadro için iki bakandan açıklama geldi. Konu ile ilgili olarak hem Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hem de Maliye Bakanı Naci Ağbal önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamar ; 

"Çalışmalar son hızla devam ediyor"
Taşeron işçiler konusunda Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı yaptıklarını hatırlatan Bakan Mehmet Şimşek, konuya ilişkin çalışmaların son hızla devam ettiğini söylerken, Çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle bir tarih vermenin zor olduğunu belirten Şimşek, ancak buna ilişkin bir yol haritasının bulunduğunu ifade etti. 

Kadro İçin Yol Haritası Çizildi
Şimşek, şu görüşlere yer verdi: "Daha önce zaten asgari ücretliler ile taşeron işçilerin durumu ciddi şekilde iyileştirildi. Şimdi bir kısmında da toplu sözleşme var, orada da ayrı bir süreç işliyor. Daha önce net olarak 'asıl işte çalışanları bir şekilde kamuda istihdam edeceğiz' dedik ama istihdam şeklini söylemedik. O konuya ilişkin nihai kararların verilmesi lazım. İnanıyorum ki yakın dönemde bunlar da sonuçlandırılır. Bizim bir eylem planımız var, bu eylem planında buna ilişkin düzenlemeleri 21 Mart'a kadar Meclise göndereceğimiz ifade edilmiş, ona yönelik çalışmalarımızda da mesafe kat ettik. İnanıyorum ki zamanında o düzenleme gönderilir."

Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan da Taşeron Açıklaması Geldi
Taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik hazırlıklara ilişkin bilgi veren Ağbal, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü, yasal değişiklikle ilgili alternatifler hazırladıklarını ve en yakın zamanda çalışmayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na getireceklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bazı detaylarda ilave çalışma yapma kararı verdiklerini anlatan Ağbal, "Bu konuda 21 Mart'a kadar bir düzenleme yapacağımızı açıkladık. Çalışmalarımız devam ediyor. Geçiş düzenlemesiyle ilgili çalışma belli bir noktaya geldi" diye konuştu.

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik düzenlemenin 21 Mart'a yetişip yetişmeyeceği sorusuna Ağbal, "Şu ana kadar Eylem Planı'nda söylenen her bir eylemle ilgili takvime dikkat ettik. Umuyorum ki bu çalışma da bundan önceki eylemler gibi vaktinde Meclise sunulacak" dedi.

Mart Ayı İçin Umutlar Arttı 
Hükümetin kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması vaadinin mart ayında Bakanlar Kurulunda görüşülmeye başlanacağının açıklanmasının ardından, kadro bekleyen yüz binlerce taşeron işçi için mart ayı "umut ayı"na dönüştü.
Seçimden önce taşeron işçilere kadro vaadinde bulunan Ak Parti'nin seçimi kazanmasının ardından, yüz binlerce taşeron işçi söz konusu vaadin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Son Söz Bakanlar Kurulunda
Geçen yıl yasalaşan 6552 sayılı Torba Kanun'da, kamudaki taşeron işçilerden hangilerinin asıl işi, hangilerinin yardımcı işi yaptığını belirleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verilmişti.
Bakanlar Kurulunun "asıl iş" ve "yardımcı iş"lerin neler olduğunu listeler halinde belirlemesinin ardından, "asıl iş" sınıfında yer alanların kadroya alınması yolunda önemli bir aşama geçilmiş olacak.

 Yorum Gönder

Etiketleri :