Suriyeli Kürtlerin Vatan Özlemi Bitiyor

 Suriyeli Kürtlerin Rojava Bölgesi'ndeki Cezire Kantonuna dönmek için Şırnak'ın Cizre Kaymakamlığına başvuru yapan 100 Suriyeli sağanak yağışa aldırmadan vatanlarına geri döndü.

100 KİŞİ KASABALARINA GERİ DÖNDÜ

Suriye'deki iç savaş nedeniyle kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli Kürtlerden bir kısmı geri dönmeye başladı. Şırnak'ın Cizre Kaymakamlığı'na başvuran yaklaşık 100 kişi, Kürtlerin yaşadığı Suriye'nin Rojava Bölgesi'ndeki Cizire Kantonu'nda bulunan Derka Hamku ve Andiver kasabasına gitti.

YAYA OLARAK GİTTİLER

Resmi izin verilmesinden sonra polis ve askerlerin kontrolünde, resmi araçlarla Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin İlçeleri arasındaki sınır kesimine getirilen 100 mülteci, yaya olarak Rojava kesimine geçti. Sağanak yağmura rağmen, çocuk, yaşlı büyük zorluklarla sınırı geçen sığınmacılar, sınırın diğer tarafında bekleyen traktör römorkuna eşyalarını yükledi.

Yaşlı ve çocukların da bindiği traktör, yağmur nedeniyle bir süre, çamura saplandı. Uzun süren çaba sonucu çamurdan çıkarılan traktör daha sonra 10 kilometre uzaktaki Derka Hamku ve Andiver kasabasına gitmek üzere yola çıktı. Genç kadın ve erkekler ise yaya olarak traktörle birlikte yürüdü. Rojava Bölgesi'ndeki Cezire Kantonuna dönmek için Şırnak'ın Cizre Kaymakamlığına başvuru yapan 100 Suriyeli sağanak yağışa aldırmadan vatanlarına geri döndüler ve 1000 kişinin daha resmi başvuru yaparak Suriye'ye geçmek için izin beklediği belirtildi.Yorum Gönder

Etiketleri :