Sınır kapıları IŞİD zulmünden kaçan Suriyelilere açıldı !

 PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, Türkiye sınırına akın etti. IŞİD'den kaçanların geçişine izin verildi. Suriyeli Kürtler kontrollü bir şekilde Türkiye'ye geçiyor.


PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, Türkiye sınırına akın etti. IŞİD'den kaçanların geçişine izin verildi. Suriyeli Kürtler kontrollü bir şekilde Türkiye'ye geçiyor. 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Dikmetaş köyü sınırında dünden beri bekleyen Suriyelilerin geçişine izin verildi. Suriyelilerin Türkiye'ye girişleri kontrollü bir şekilde yapılıyor. 

Çoğu kadın ve çocuk olan Suriyeliler şimdilik Oylum Köyü'nde bulunan boş bir okula yerleştirilecek.

Suriyelilerin geçişine izin vermeden önce gerginlik yaşandı. Türkiye tarafında, sığınmacıların yanına gitmek isteyen bir gruba asker izin vermedi. Grup ile askerler arasında gerginlik yaşandı. Dağılmamakta direnen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Suriyelilerin bulunduğu tarafa da gaz bombaları düşerken, gazdan etkilenenler panik yaşadı.Suriyeli bir kadın kaçarken yasak bölgeye girdi. Mayına basan kadın, ağır yaralandı. Yaralı kadın, Türkiye tarafına geçirilerek Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü. PYD güçleri ile çatışan IŞİD militanlarının sınıra 6 kilometre mesafeye kadar yaklaştığı öğrenildi.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Yaklaşık 4 bin Suriyelinin sınıra geldiğini ifade eden Davutoğlu, "Hiçbir etnik mezhep ayrımı yapmadan yardım sürüyor" dedi. "Bize sığınan herkese yardım elini uzatacağız" diyen Davutoğlu, önceliğin Suriyelilere bulundukları yerde yardım etmek olduğunu ifade etti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Alınan bilgiye göre, Rakka'ya bağlı Tel Abyad ile Aynel Arap bölgesi arasında, IŞİD ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında çıkan çatışmalar devam ediyor.

Güvenlik güçleri, Suruç ilçesine bağlı Oylum Mahallesi sınır hattındaki Suriyelilerin sayısının artması üzerine sığınmacıların geçişine izin verdi.

Tel örgüleri açan jandarma ekiplerinin kadın ve çocuklara yardım ettiği görüldü.

Sınırdan alındıktan sonra oluşturulan güvenlik alanında toplanan Suriyelilerin, Oylum köyündeki boş bir okula gönderileceği öğrenildi.

Bu arada sınırın karşısındaki çatışma sesleri Oylum köyünden de duyuluyor.

İlk etapta Suriyelilerin geçişlerine izin verilmemiş ve 100 kişilik grubun taş atmaya başlaması üzerine polis ve askerler kalabalığa müdahale etmişti.

ŞANLIURFA VALİSİ'NİN AÇIKLAMALARI

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, geçişlerine izin verilen Suriyelilere ilişkin, "Sığınmacıları uygun bir yerde misafir edeceğiz" dedi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Suruç ilçesindeki sınır hattında bekleyen Suriyelilerin kontrollü şekilde Türkiye'ye alındığını belirtti.

Yaklaşık 3 binin üzerinde kişinin Türkiye'ye geçtiğini anlatan Küçük, "Geçişi kontrollü şekilde yaptık ve kimlik bilgilerini de aldık. Bu konuda hazırlıklıyız. Sığınmacıları uygun bir yerde misafir edeceğiz" diye konuştu.

Küçük, misafirlerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.

Sınır bölgesinden yaralıların da alındığını ifade eden Küçük, güvenlik güçlerinin önlemlerinin de sürdüğünü vurguladı.

Bu arada bir süre oluşturulan güvenli alanda bekleyen Suriyelilerden bir bölümü akrabalarının yaşadığı Suruç'un 11 Nisan Mahallesi'ne gitti.

Bölgeye gelen Türk Kızılayı ekipleri de misafirlere su ve gıda yardımında bulunuyor.

90 yaşındaki bir Suriyeli kadın da yakınları tarafından el arabasıyla Türkiye'ye getirildi.

5 BİN SURİYELİ GEÇİŞ YAPTI

IŞID tehdidinden kaçan ve dünden itibaren geçmek için bekledikleri sınırdan bugün verilen izinle Türkiye'ye alınan Suriyeli sayısının yaklaşık 5 bin olduğu bildirildi. Türkiye tarafına geçen ve sınır hattına yakın bir noktada bekleyen Suriyelilerin, gruplar halinde Suruç'un Aligör Mahallesi'nde bulunan Aligör Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na götürülmelerine başlandı.

Suriyelilerin YİBO'da kayıtları yapıldıktan sonra yakınlarının yanına gitmelerine izin verileceği öğrenilirken, yakını olmayanların ise YİBO ve ilçedeki spor salonu ile resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceği kaydedildi. AFAD yetkilileri ilk aşamada Suriyelilerin kamplara alınmayacağını, Türkiye'de yakını olmayanların tespit edilmesinin ardından önümüzdeki günlerde Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman'da bulunan kamplara transfer edilerek barınmalarının sağlanacağı öğrenildi.

Sınırda bekleyen Suriyeliler arasında hasta ve yaşlılara öncelik tanınarak YİBO'ya götürüldüğü görülürken, sınırın Suriye tarafında ise silah sesleri aralıklarla devam ediyor ve zaman zaman meydana gelen patlamalar tedirginliğe neden oluyor.Yorum Gönder

  1. mert diyor ki:

    kapıları açın onlarda bu ülkeye ihanet etsinler hainlik yapsınlar, sınırı sıkı tutun sizin yıllardır yapamadığınızı ışid yapacak. analarını belleyecek ama yok olmaz biz besleyelim onlar yediği kaba pislemeye devam etsinler..

    Etiketleri :