Saldırıyı yapmadan önce eroin kullanmış

Güvenlik görevlilerini şehit eden IŞİD mensuplarının yargılanacağı mahkemenin kesinleşmesinin ardından, dava dosyasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

3 kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istenen Alman vatandaşı 25 yaşındaki Benjamin Xu’nun, yol kontrolü yapan güvenlik güçlerine saldırmadan önce eroin kullandığı ortaya çıktı.
İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani ve Makedonyalı Muhammed Zakiri ile birlikte 20 Mart 2014’te Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yol kontrolü sırasında Jandarma Astsubay Üstçavuş Adil Kozanoğlu ile polis memuru Adem Çoban’ı şehit edip, 7 asker ve yolcu otobüsündeki 1 kişiyi de yaraladıktan sonra gasp ettikleri kamyonun şoförü Turan Yaşar’ı da öldüren ve tutuklu yargılanan Benjamin Xu’nun iddianamede yer alan ifadesinde saldırının detayları yer aldı. Türkiye’ye nasıl girdiğini ve saldırıyı nasıl gerçekleştirdikleri en ince detayına kadar kendi itirafları ile anlatılıyor.
 

‘Heysem Topalca’yla buluştuk’
Babası Nimatullahi’nin arkadaşı Filistinli Abu Mualn ile birlikte 2013 yılının nisan ayında İstanbul’a geldiklerini belirten Xu, ’Muhammed’ adında bir Türk ile buluştuklarını oradan Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Heysem Topalca ile buluştuklarını ardından Suriye’ye geçtiklerini söyledi.
Suriye’deki kamplarda 6 ay kaldıktan sonra Muhammed Zakiri ve Çendrim Ramadani adlı kişilerle IŞİD’in elinden kaçmaya ve Makedonya’ya gitmeye karar verdiklerini belirten Xu, “Reyhanlı’da bir taksiciyle 1100 dolara anlaşarak İstanbul’a doğru yola çıktıklarını söyledi. İstanbul’a giderken taksicinin kendi inisiyatifiyle jandarma kontrol noktasında girdiğini belirten Xu, taksicinin daha sonra araçtan inip askerlerin yanına gittiğini söyledi. Bu sırada Muhammed Zakiri ve Çendrim Ramadani’nin de taksiden indiğini kaydeden Benjamin Xu, olay anını şu sözlerle anlattı:
 

‘Yaralı halde köye gittik’
“Muhammed aracın arkasında bulunan çantasına yöneldiği sırada ben de taksiden inip onların yanına gittim. Çendrim üzerindeki tabancayı çıkarıp yavaş yavaş yanına gittiği askere ateş etmeye başladı. Bu sırada Muhammed de çantasından silah çıkarttı ancak taksici Muhammed’in elini tuttu. Bu esnada daha önce Çendrim’in verdiği beyaz toz nedeniyle kendimde değildim. Pasaportum olmadığı için Türkiye’ye geçerken heyecanlandığım için Çendrim bana eroin vermişti. Muhammed’in elini taksici tutuğu sırada Muhammed havaya ateş etti. Taksici de korkarak silahı bırakıp kaçtı. Çendrim bir askeri vurduktan sonra tekrar yanımıza gelip çantasını alarak Muhammed’le koşmaya başladılar. Muhammed bu arada silahı yere attı ve elime aldığımda boş olduğunu anladım. Çendrim, ’Kaçan münafıkları vurmak gerekir’ dedi. Bu sırada Muhammed kaçtı. Çendrim üzerindeki hücum yeleğinden çıkardığı iki el bombasını askerlere doğru attı ve bize doğru gelen polis aracına ateş etti. Çatışma sırasında elindeki Kalaşnikofu kullanan Çendrim, daha sonra kamyona gitmemi istedi. Arkamdan gelip şoförü vurduktan sonra kamyona binmemi istedi ve daha önce hiç kamyon kullanmama rağmen aracı çalıştırıp hareket ettirirken, Çendrim etrafa ateş etmeye devam etti. Yolda giderken Çendrim karşıdan gelen askeri araca da ateş etti. Çendrim ile yaralı halde bir köye gidip ’Doktor’ diye bağırdım. Köylüler ikimizi de sağlık ocağına götürdü. Daha sonra görevliler tarafından tutuklanarak hastaneye götürüldüm.”

MİLLİYETYorum Gönder

Etiketleri :