Ramazan ayında ağız kokusu kabusunuz olmasın!

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hemen hemen herkesin çekinceleri arasında ağız kokusu yer alıyor. Peki, Ramazan ayı boyunca ağız kokusunun etkilerini minimize edebilmek için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar; 

Dentistanbul Ataşehir Hastanesi'nden diş hekimi Canel Eligül, ağız içindeki sorunlu dişlerin Ramazan ayında henüz çok kokuya neden olabileceğini belirterek, Ramazan başlamadan ağız, diş kontrollerinin yaptırılması uyarısında bulundu.
  
Ağız kokusu sosyal yaşamda büyük sorun yaşatırken, Ramazan ayında en sık yakinti ettiğimiz sağlık sorunlarından biri haline geliyor. Dentistanbul Ataşehir Hastanesi Başhekimi Dt. Canel Eligül Ramazanda ağız kokusunun en önemli nedeninin kuruluk olduğunu belirterek, günlük ihtiyacımız olan suyu iftardan sahura kadar olan süreçte almamız gerektiğini söyledi.

Ramazanda ağız - diş sağlığına henüz çok dikkat etmemiz gerektiğini ifade eden Dt. Canel Eligül, "Ramazan ayı boyunca dişler, dil sırtı ve diş eti bölgelerinin temizlenmesinin ehemmiyeti henüz da artmaktadır. İftar ve sahurda yenilen yemeklerden sonra ağızdaki asit-baz dengesi tamamiyle bozulur, asit oranında artış olur. Dolayısıyla, bakteri çoğalması için makul ortam meydana gelir. Yemek yenildikten sonra derhal yatılırsa birikintiler nedeniyle henüz çok bakteri üreyebilir" diye konuştu.

AĞIZ SU İLE ÇALKALANMALI

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden birinin kuruluk olduğuna işaret eden Dt. Eligül, "İftardan sahura kadarki süreç içinde vücudun azalmış su miktarını yerine koymak sağlık için ihtiyaç duyulan olduğu kadar ağız kokusu içinde önemlidir" dedi.

Dt. Canel Eligül, Ramazan ayına girilmeden ağız kontrolünü kesinlikle yaptırmak gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Ağız içinde var olan çürükler, dişeti problemleri, eskimiş dolgular, köprüler, giderek gıda birikmesine yöntem açacağından kötü kokulara kapı aralayabilir. Oruçlu olmanın tesiri ile ağız kokusu rizikosunun artacağı göz önüne alındığında; ağız bakımının inşa edilerek Ramazan ayına girilmesinin ehemmiyeti henüz da artmaktadır."

Dt. Canel Eligül, ağız kokusunun ölçülebildiğine de dikkati çekerek, ölçümün ardından yüzde 70 oranında tedavi edilebildiğini anlattı.

Canel Eligül Ramazan öncesi ağız - diş sağlığı için şu önerilere bulundu:
- Ramazan öncesi ağız muayenenizi ve ihtiyaç duyulan ise tedavinizi yaptırmak
- Günlük ağız bakımınızı iyi yapmak (fırçalama, diş ipi ve çinko içerikli macun ve gargara kullanımını ihmal etmemek).
- Gıdaları iyi çiğnemek (mide yükünü azaltarak, kabızlığı önlemek)
- Bilhassa sahurda aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınmak
- Ağız kokusunu azaltıcı gıdaları öğünlerimize dahil etmek (tarçın, yeşil çay, her türlü çerez, ceviz, fıstık vs.)
- Ağız kokusunu arttırıcı yiyeceklerin (yumurta, süt mahsulleri gibi) tüketim zamanlarına dikkat etmek.
- Oruçlu bulunan zaman diliminde, ağız kuruluğunun önüne geçmek amacıyla ara ara suyla ağız çalkalaması inşa edilmesi yararlı olacaktır.

Kaynak: TÜRKİYEGAZETESİ



Yorum Gönder

Etiketleri :