Özel hastanelerin ilave ek ücretleri değişti 2013 için yeni oranlar neler?

Sosyal güvenlik Kurumu ile sözleşmeli olan özel hastaneler; genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden alabileceği ilave ücret üst sınırını belirlemek üzere, Kurum tarafından yeniden puanlandırıldı.

Yapılan yeni puanlandırmaya göre, aşağıdaki listelerde belirtilen özel hastaneler; yaptıkları muayene, tahlil, tetkik, ameliyat ve diğer işlemler sonucunda hasta veya yakınından, Kurumun kendisine o işlem için ödediği tutar üzerinden en fazla listede kendisi için belirlenen oranda ilave ücret alabilecek. Yani daha açık bir anlatımla, % 90 oranında ilave ücret alabilecek hastaneler listesinde yer alan özel bir hastane, herhangi bir hastaya yaptığı işlem sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu kendisine 100 TL ödemişse, bu hastane o hastadan veya yakınından en fazla bu tutarın % 90’ı oranında yani 90 TL ilave ücret alabilecek. Eğer bu hastane % 75 oranında ilave ücret alabilecek hastaneler listesindeyse, bu durumda da en fazla 75 TL ilave ücret alabilecek.

Özel hastaneler, toplam puanlarını ve puan ayrıntılarını MEDULA ekranlarından görebilecekler.

Kısmi branş sözleşmesi bulunan özel hastaneler için 2013 yılı ilave ücret tavan oranı %30 olarak uygulanacak.

Yönerge kapsamında yer almayan Vakıf üniversite hastaneleri için 2013 yılı ilave ücret tavan oranı %90 olarak uygulanacak.

Öte yandan, herhangi bir genel sağlık sigortalısının, gittiği bir özel hastanenin kendisinden en fazla ne kadar ilave ücret alabileceğini veya hastaneye ödeme yapmışsa kendisinden fazla ilave ücret alınıp alınmadığını öğrenebilmesi için, aldığı sağlık hizmeti karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun o hastaneye ne kadar ücret ödediğini bilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, aşağıdaki listelerde belirtilen ilave ücret üst sınırları bir anlam ifade etmeyecektir. Kurum bunun için de bir çalışma yapmış ve “Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş” sloganıyla Sağlık Hizmet Sunucuları Uygulamasını internet üzerinden kullanıma açmıştır. http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ linkinden ulaşılabilecek sayfada yer alan “Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim” başlıklı bölümden yapılacak sorgulamayla, hangi işlem için ne kadar ilave ücret alınabileceği öğrenme imkanı bulunmaktadır.
Yorum Gönder

Etiketleri :