ÖSYM'den 2016 YGS Öncesi Çok Önemli Açıklama

YGS 2016 Soruları ve Cevapları Açıklanacakmı, YGS 2016 Sınavı Son Dakika, 2016 YGS Sınavı Ne Zaman, YGS Sınav Soruları, En Son YGS Haberleri,ÖSYM 2016 YGS Açıklamaları...

13 Mart Pazar günü yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının (YGS) hemen öncesinde ÖSYM'den flaş bir açıklama geldi. Geçtiğimiz yıllarda YGS sorularının yüzde 20'sini açıklayan ÖSYM, YGS 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda sorulan soruların tamamını “Temel Soru Kitapçığı” adı altında 14 Mart pazartesi günü ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr adresinden açıklayacak.

Hürriyet'in haberine göre, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 13 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan (YGS) bir gün sonra soruların tamamını açıklayabileceklerini söyledi. Bu konuda yeni karar vermek durumunda kalabileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Demir, “YGS’de soruların tamamı açıklanabilir, bu sene bir değişiklik yapabiliriz. Yönetim kuruluyla bu hafta görüşeceğiz” dedi.

2 milyon 178 bin 563 adayın heyecanla beklediği YGS’ye kısa bir süre kala dün bir grup gazeteciyle bir araya gelen ÖSYM Başkanı Demir, özetle şunları söyledi: 

"Soruları sınavdan bir gün sonra internete koyuyoruz. Adayların tamamı zaten soruları internetten görüyor. Soruların açıklanmamasındaki amaç, konu değil soru odaklı hazırlık sürecinin önüne geçmekti. Bir önceki arkadaşlar sorular açıklanmasın, biriktirdiğimiz bazı soruları sonraki sınavlarda sorabiliriz diye bunu başlatmış. Bu doğru bir yaklaşımdı. Çünkü dünyada sınavların eşdeğerliliği, soruların zorluğu-kolaylığı daha önce gerçek adaylar üzerinde denenerek bulunur. Şu anda biz uzman tahminiyle yapıyoruz.

Soru yazarı, soruya bir kolaylık-zorluk derecesi tayin ediyor. Bir objektif kanıtı yok. Temsil kabiliyeti olan adaylara sorar ve onların belli bir yüzdesinin yaptığını ya da yapamadığını görerek zorluk düzeyini belirleyebiliriz. Bunun yapılması düşünüldüğü için soruları açıklamama kararı verilmişti. Yargı kararları, en azından adaylara açıklanması şeklinde oluştu. Artık o sorunun başka bir sınavda kullanılma şansı kalmadı.
Soruların tamamının açıklanmasını değerlendireceğiz. Belki bu konuda yeni bir karar vermek durumunda kalabiliriz. YGS için tamamı açıklanabilir. Yönetim kuruluyla bu hafta görüşeceğiz. Kamuoyunda tümünün açıklanmaması, ‘soruların saklı kalması’ olarak yorumlanıyor, böyle bir şey söz konusu değil. Bütün adaylar dershanelere gidiyor, dershaneler de zaten adayların şifreleriyle girdiğinde herkes soruları görüyor.


Yükseköğretime giriş sınavlarında lise müfredatına uygun soru yazılsın talebi var. Zaten öyle soruluyor. YGS’de her bir sorunun hangi kazanımı karşılamak için hazırlandığına bağlı olarak sorular hazırlanıyor. Lise hocalarının da katkı sağlamasının havuzu genişletmek içinn faydası olur. Peki neden lise hocaları şu ana kadar dışta tutuldu? Çünkü lisede öğretmenlik yapıyorsa kendi öğrencilerinin gireceği bir sınav için soru hazırlamasının bir yanlılık yaratma riski yüksekti. Bir öğretmen dersinde önem verdiği konunun sorusunu hazırlar. Şu anda matbaada seçilmiş sorular içinde tesadüfen, lise hocasının hazırladığı soru çıkabilir."Yorum Gönder

Etiketleri :