ÖSYM YGS'deki Hatalı Soru İddialarına Yanıt Verdi

YGS 2016 Hatalı Sorular, YGS'de Kaç Soru Hatalı Çıktı, ÖSYM'den Hatalı YGS Soruları Açıklaması...

Geçtiğimiz pazar günü yapılan üniversiteye giriş sınavının ilk basamağı YGS'de hatalı sorular olduğu iddiaları basın ve sosyal medyada yer almıştı. Soruları inceleyen uzmanlar bir çok hatalı soru olduğunu belirtmişlerdi. İşte bu iddialara ÖSYM resmi Twitter hesabından cevap verdi. ÖSYM hatalı olduğu sorular ile ilgili olarak adaylara "müsterih olun çağrısı yaptı.

İncelemelerin devam ettiğini belirten yetkililer, inceleme sonuçlarının YGS ile eş zamanlı açıklanacağını duyurdu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası birçok eğitimci sınavdaki bazı testlerde hatalı ve çelişkili sorular olduğunu iddia etti. Uzmanlar Türkçe’nin 28’inci, fizik testinin 9’uncu ve 7’nci sorusunun hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi gerektiğini savundu.

SORULAR ÇELİŞKİLİ
Coğrafya testindeki 21’inci sorunun çelişkili olduğu ileri sürüldü. Matematik testinde ise 15 ve 30’uncu sorularda hata olabileceği söylendi. Ölçme, Seçme veYerleştirme Merkez (ÖSYM) resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, soru itirazlarının incelendiğini, sonuçların YGS sınav sonuçlarıyla eş zamanlı olarak internet sayfasından duyuracaklarını belirtti.

Yetkililer adayların bu konuda ‘müsterih’ olmasını istedi. ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Değerli adaylar, ÖSYM her sınav sonrasında olduğu gibi yaptığı teknik analizler veya sorulara ilişkin itirazları bağımsız bilim heyetleri/kurulları marifetiyle titizlikle incelemektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasından önce soru itirazı incelemeleri tamamlanacak olup inceleme sonuçları, YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile eş zamanlı olarak internet sayfamızdan adaylara duyurulacaktır. Tüm adaylarımız bu konuda müsterih olsun. 2016 YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanacaktır.” 

 Yorum Gönder

Etiketleri :